Какебо е метод, създаден през 1904 г. от японския журналист Хани Мотоко. Буквално означава „счетоводна книга за домакинския бюджет“. Звучи скромно, но всъщност това не е просто отчет за приходите и разходите, а цяла философия. Какебо представлява практически упражнения и записване на цели, разходи и спестявания. Това е философия, която ви позволява да организирате финансите си и в резултат на това да подобрите вашето благосъстояние. Японците вярват, че внимателното спестяване, харчене и наблюдение на домашния бюджет води до баланс и мир във всички области на живота.
Още: Месопустна задушница: Колко и какви ястия се слагат на трапезата?
Още: Голяма задушница: Никога НЕ правете това на гробището
Как действа Какебо?
Трябва да разделите финансите си на дневни, седмични и месечни. Също така има разлика между различни категории разходи. Най-добре е да направите това предварително за цялата година. Можете да започнете да използвате този японски метод за спестяване по всяко време. Ето как!
1. Запишете прогнозираните си месечни приходи и разходи за прехрана, сметки и други редовни разходи. Помислете и за бюджет за неочаквани разходи. Помислете за какво харчите парите си всеки месец? Пропуск за фитнес, книги, дрехи, растения за градината? Разбийте разходите си по категории. Какебо разграничава 4 категории разходи. След като ги установите, можете да разбиете домашния си бюджет според целите на разходите и спестяването на пари.
Още: Голяма задушница: Молитвата, която всеки трябва да каже на този ден
Още: Какво не се прави на Задушница?
2. Разделете разходите си на категории:
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Голяма задушница иде в събота, НЕ нарушавайте тези забрани
-фиксирани разходи (наем, вноски по кредита, сметки за ток, сметки за газ, сметки за вода, сметки за телефон, сметки за боклук, сметки за телевизия и интернет, гориво или градски транспорт, застраховки, данъци),
-променливи разходи или такива, които винаги могат да бъдат изоставени или намалени:
-храна (пазаруване на хранителни стоки, хранене навън),
Още: Знаете ли как се разбиват белтъци на сняг само със захар
-къща (строителство на къща, ремонт, разходи свързани с градината, мебели и декорации, както и почистващи препарати),
-дрехи (дрехи, бельо, обувки),
-здраве и красота (козметика, посещения при лекар, зъболекар, покупка на лекарства, посещения при козметик, масажист или фризьор),
-семейство (билети за кино, празници, подаръци),
-хобита и удоволствия (развиване на собствени интереси, купуване на книги, спорт),
-неочаквани разходи (ремонти, подаръци и спешни случаи).
3. По подобен начин разделете всички източници на вашите приходи, тоест:
-заплата на съпруга
-вашите печалби от управление на собствен бизнес
-печалби от управлението на собствен бизнес на съпруга ви
-допълнителни пари, вливащи се във вашия бюджет (приходи от продажби на онлайн търгове и подаръци).
4. Спестявания. Преценете колко пари можете да спестите до края на месеца. Можете да ги поставите в плик. Направете всичко възможно, за да не се налага да го използвате. И след като съберете достатъчна сума пари, си струва да депозирате тези пари в спестовна сметка.
5. В края на месеца сумирайте разходите си. Анализирайте ги и се опитайте да планирате целите си за спестявания за следващите месеци.
6. Действайте по плана по-горе в продължение на няколко месеца. След края на всеки календарен месец анализирайте дали вашите предположения са били реалистични. Помислете за постиженията си, помислете в кои области на домашния бюджет можете да подобрите резултатите си. Също така си струва да проверите къде харчите най-много пари. Такъв анализ ще ви позволи да идентифицирате силните и слабите страни на вашия бюджет.