Дежа вю (Deja vu) е състояние на ума, при което преживяването на някакво реално действие в настоящето, остава чувство у човека на вече преминал момент, които се повтаря. В същото време човек не може да идентифицира подобна ситуация в своето съзнателно минало. Дежа вю може да почувстваме с човек, ситуация, място, които вече са запечатани в съзнанието и преминали и сега действието буквално се повтарят. Deja vu е състояние на ума, при което се създава отчетливо чувство, че индивидът вече е изпитал подобни чувства или е бил в същата ситуация.
Понякога, докато човек е буден, има необичайното усещане, че сънува - това e т. нар. "вече сънувано" (deja reve).
Описано е и проявлението "вече чувано" (deja entendu), когато човек усеща, че може да предвиди какво ще каже събеседникът му в разговор.
Възможно е и проявлението на сън, в които човек се намира на място (най-често къща), в която никога не е бил и никога не е виждал в реалния живот. Но въпреки това в него е породено чувството, че това е много важно място за него и е бил там много пъти преди. Това са две взаимно изключващи се неща - точно затова изучаването на феномена Дежа вю е толкова интересно и привлича езотерици и парапсихолози от цял свят.
Още: Защо НЕ трябва да убивате паяци?
Още: Стихотворение на деня, 23 януари, от Елисавета Багряна
Наименованието "дежа вю", което в превод означава „вече видяно“, е дадено от френския философ и езотерик Емил Боарак в края на XIX век. Той посветил живота си в изследване на велики и необясними феномени, поради което хората го смятали за медиум.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Номерът на жилището ви определя енергията в дома и семейството ви
Още: Какъв църковен празник е на 23 януари - традиции и обичаи
Карл Юнг обяснява феномена чрез своята революционна теория за колетивното несъзнавано. Той го нарича "резервоар на преживяванията на нашия вид, които малцина могат да достигнат“. С по-разбираеми думи казано, става въпрос за така наречените Акашови записи. Това е Вселенска библиотека, в която се съдържа всичката информация за света и за всяка душа индивидуално - включително за миналите животи на всеки човек. За пояснение - регресията или хипнозата е опит да се стигне до записите на Акаша. Но за това ще напиша отделна тема, да се върнем на феноимена "Дежа вю".
Според изследванията чрез регресия на известния езотерик и парапсихолог Майкъл Нютон, нашите духовни наставници и учители "програмират" в съзнанието ни знаци, които са ключови за изборите ни в живота. Тези знаци, които той нарича знаменца, могат да бъдат хора, предмети, ситуации ... Смисълът на това е, като ги видим в съзнанието ни да "светне лампичка" и да ги разпознаем, за да вземем правилото решение или да поемем по правилния път. Можем да тълкуваме чувството на дежа вю и по този необичаен начин.
А дали това не е преживяно вече в предишен живот?! Може би... Учените казват, че когато човек бъде изпратен на Земята, спомените му се "взимат" и той идва тук с напълно чисто съзнание. И все пак, в даден момент е възможно такъв спомен за бъде отключен - в зависимост от състоянието на духа и връзката на човека със свръх Аза си.
Още: За какво се използва екстрактът от смокинови листа
Още: Какво крие вашата четка за коса: Невидимата заплаха, за която трихолозите предупреждават
Едно е сигурно - този феномен трудно може да бъде разгадан, всичко си стои на база теории, но това го прави още по-привлекателен за изследване и за достигане на финален извод, а именно - откъде биде породено чувството за дежа вю.