Най-често хрущенето в ставите е свързано с повишена подвижност. Това се нарича хипермобилност. Най-често това вродено състояние се среща при млади жени, тъй като те произвеждат променен колаген в тялото - по-разтеглителен. Това води до промени в много тъкани, особено на ставите.
Какво причинява пукането на ставите?
1. Движение на връзки, стави и сухожилия.
По време на движение положението на сухожилието в ставата се променя. Чува се щракащ звук, когато сухожилието се връща на мястото си.
2. Натрупване на газове в ставите.
Ставата съдържа синовиална течност, която действа като смазка. Азотът, кислородът и въглеродният диоксид се разтварят в тази течност. В момента на свръхекстензия на ставната капсула или неестествено движение, газовете се събират на мехурчета, които се пукат и се чува пукане.
3. Възпаление. Когато гладкостта на хрущяла се загуби, грапавите повърхности издават звуци.
4. Артроза, която се появява, когато ставата е „износена“. Хрущялът на места с повишен стрес изтънява и на равнината на триене се появяват неравни повърхности.
5. Наранявания на меките тъкани около ставата. В случай на нарушаване на еластичността на сухожилията на мускулите, с атрофия и скъсяване на самите мускули, е възможно хрущене, което се възприема като ставно, всъщност периартикулярно.
Опасно ли е пукането в ставите?
Повечето специалисти са склонни да вярват, че е необходимо лечение на ставите, когато хрущенето е придружено от неприятни или болезнени усещания. Най-вероятно това може да означава растеж на костна тъкан или значително изтъняване на хрущяла, степента на което показва стадия на артроза.
Ако напукването и хрущенето придружава движения в ставите на гръбначния стълб, рамото, лакътя или пръстите и няма болка, тогава най-вероятно не трябва да се притеснявате. Структурата на тези стави, връзки и кости около тях е такава, че дори и леко движение, може да предизвика пукане, при абсолютно здрави стави. Ставите, които изпитват аксиални натоварвания, са различен въпрос: ханш, коляно, глезен. Хрускането в тези стави може да показва първоначалните прояви на изтъняване на хрущяла - артроза.
Как да се справим със ставни проблеми?
На първо място, ако ставата е подута, има болка след ходене или болка в покой, трябва да посетите лекар. Лекарят ще проведе преглед, функционални тестове за възможно увреждане на меките тъкани (връзки, менискуси, сухожилия) и ще установи причината за болката и подуването. След като се установи причината, започва лечение, което е насочено към премахване на възпалението в или около ставата, премахване на причините за възпалението и превантивни мерки.