Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Ето какво се случва с тялото, когато се усмихваме

22 март 2024, 14:13 часа

Усмивката е мощно оръжие, което може да промени настроението ни и дори да повлияе на физиологията ни.

Още: За градинарите: Какво трябва да е минималното разстояние между овощни дръвчета

Още: 6 съвета за гримиране на очите, които трябва всяка жена да знае

Нашето тяло работи като единен добре координиран механизъм, така че всяко движение, емоция и шок засягат всички органи и системи. И дори нещо толкова просто като усмивката има последствия. Но как усмивката ни е свързана с хормоните

Усмивка на лицето, хормони в кръвта

Когато се усмихваме, се синтезират хормони в мозъка, които са важни за регулирането на настроението и чувствата ни. При усмивка, мозъкът ни сигнализира на тялото да увеличи синтеза на ендорфин, допамин и серотонин. Тези невротрансмитери играят важна роля в регулацията на настроението, поведението и физиологични функции.

Още: Как да изберем правилната мазнина за готвене?

Още: Какво най-често се подарява при изписване на бебе

Най-лесният и ефективен начин да прогоните негативното от живота си

Допамин

Често се нарича „хормон на удоволствието“. Неговите задачи

·         Регулиране на настроението. Допаминът е отговорен за чувството на удовлетворение, радост и удоволствие. Именно повишеното ниво на допамин ни дава чувство на еуфория и чувство на щастие.

Още: По колко сушени кайсии на ден е добре да хапваме

Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 4 януари /валутен калкулатор/

·         Контрол на движението. Този хормон играе важна роля в координацията на движенията и контрола на мускулната дейност.

·         Мотивация и награда. Допаминът участва в мотивацията, като ни помага да се стремим към целите и да изпитваме удовлетворение от постигането на успех.

"Появата на усмивка на лицето води до повишаване на нивата на допамин в мозъка.

Усмивката подобрява здравето ни. Ето как!

Серотонин

Често се нарича „хормонът на щастието“. Неговите задачи

·         Регулиране на настроението. Именно серотонинът е отговорен за поддържането на положително настроение, намаляването на тревожността и депресията.

·         Сън и бодърстване. Този хормон регулира нашите цикли сън-събуждане, като ни помага да заспим и да се събудим в правилните моменти.

·         Храносмилане. Серотонинът контролира апетита и участва в регулирането на храносмилателните процеси.

·         Памет и обучение. Хормонът засяга паметта, ученето и когнитивната функция.

„Повишаването на нивата на серотонин при усмивка помага за намаляване на стреса, тревожността и депресията, а също така подобрява общото ни благосъстояние“, казва Артем Кузнецов.

Консумацията на любима храна, музика, контакт с любим човек и извършване на любимо действие, което ви носи удоволствие, също повишават нивата на допамин и серотонин.

Какво да направите, ако ви е неудобно да се усмихнете

Много от нас може да се чувстват притеснени поради криви зъби, неправилна захапка или други несъвършенства. Но съвременната стоматология се е научила ефективно да решава този проблем един от популярните методи за коригиране на зъбите и захапката са ортодонтските алайнери. Те спомагат не само за възстановяване на красотата и здравето на вашата усмивка, но и за повишаване на самочувствието и увереността.

Алайнерите се изработват, като се вземат предвид характеристиките на челюстите на всеки пациент, което гарантира най-ефективното лечение. Процесът на носенето им не причинява болка и дискомфорт, както при лечение с брекети. Тези предпазители за уста са напълно прозрачни, така че са напълно невидими за другите.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Десислава Михалева
Десислава Михалева Отговорен редактор
Новините днес