Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Ето какво да направим при слаб разсад

02 юли 2021, 12:30 часа

На първо място, трябва да разберете причините, поради които разсадът от домати е слаб. Може да има няколко:

1.            Недостатъчно осветление. За пълното си развитие доматите се нуждаят от много светлина. Но ако разсадът от домати го получи в малки количества, той започва да посяга към източника на светлина. Стъблото бързо се изпъва, изтънява, без да има време да укрепне. Друг признак на лошо осветление са бледите, светли, слаби листа.

2.            Прекомерно поливане. Ако водата застоява на дъното на съда с разсад и не се отстранява от дренажната система, тогава корените нямат какво да дишат, те се задушават и спират да се развиват.

3.            Прекалено топло е. Високата температура ускорява растежа на разсад от домати, което е напълно нежелателно преди те да бъдат засадени в земята.

4.            Засяване на семената твърде рано. Ако засадите семена през януари-февруари, тогава преди засаждането на открита почва храстите ще бъдат тънки, дълги, нежизнеспособни.

5.            Гъсто насадени. Ако растенията са гъсто засадени, те блокират светлината си, което стимулира растежа им. Няма достатъчно място и осветление за нормалното развитие на разсад от домати.

6.            Злоупотреба с азотни торове.

7.            Липса на хранителни вещества.

След като разбрахте причината за активния растеж на разсад от домати, довел до изтъняване на стъблото, трябва незабавно да започнете да неутрализирате вредните фактори.

Начини за укрепване на разсад от домати

Здравото растение, преди да се засади на открито, трябва да има силно стъбло, нисък храст, тъмни листа и много цветни яйчници. И ако разсадът от домати е тънък и дълъг, реколтата ще бъде лоша и закъсняла.

1.            Осигурете подходящо осветление. Оптималните светлинни часове за домат са 16 часа. Разстоянието от източника на изкуствено осветление до домата трябва да бъде поне 50 см, за да не се получи допълнително нагряване.

2.            Разумно поливане. Да се полива само когато горният слой на почвата изсъхне. Също така трябва да се погрижите за наличието на дренажна система за изтичане на излишната влага.

3.            Следете околната температура. Отглежданият разсад от домати трябва да се държи при температура не по-висока от 15 ° C.

4.            Ако растенията са гъсто засадени и са в контакт, можете да отрежете краищата на листата, с които те достигат едно до друго. Това ще намали конкуренцията за слънчевите лъчи. Можете също така да засадите домати в голяма саксия.

5.            Можете да отрежете върха на разсада и да го поставите във водата, където той ще поникне. Частта от стъблото с листа, останали в саксията, ще укрепне и ще расте. Един закърнял домат ще направи два здрави.

Гергана Йорданова
Гергана Йорданова Отговорен редактор
Новините днес