Захарта е вечен препъни камък за всеки, който се бори с наднорменото тегло или просто иска да води здравословен начин на живот. Но тъй като е много трудно да се откаже напълно от нея, от време на време се появяват и популяризират на пазара всякакви „полезни“ алтернативи на „сладкото злато“.
Още: 5 подаръка, които НЕ трябва да подарявате на Нова година 2025
Още: Знаете ли имената на всички елени на Дядо Коледа?
Какво е кафява захар?
Нека започнем с терминологията. Много хора наричат кафява захар като нерафинирана захарна тръстика.
Рафинираната захар най -често се прави от цвекло, тъй като нерафинираната захар има неприятен вкус и мирис, а от тръстика - както рафинирана, така и нерафинирана. По време на процеса на рафиниране фуражният сироп или меласата е кафяв страничен продукт от тръстикова захар.
Още: Шамфъстък - как влияе на пикочната киселина и холестерола
Още: Стихотворение на деня, 23 декември, от Елин Пелин
Той е богат на витамини и минерали и често се използва самостоятелно като растителен източник на калций на Запад. Но в Русия основната функция на меласата е да оцветява рафинираната захар от цвекло, като я прави кафява. Колкото повече меласа се добавя, толкова по -тъмен става цветът. Но това изобщо не е „естествен“ продукт.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: 5 подаръка, които да подарите за Нова година 2025 - привличат щастие и късмет
Още: Лекар: Чесън - вдига или сваля кръвна захар и подходящ ли е при диабет
Каква е разликата между кафява захар и бяла захар?
Захарта е една от най -важните храни, без които никой не може. На рафтовете на хранителните магазини можете да намерите няколко вида захар, но най -често срещаните са бяла и кафява. Дори преди 5-10 години кафявата захар беше изборът на богатите хора, но сега нейното производство се разшири, разходите намаляха, а разликата между бяла и кафява захар стана минимална. Възниква въпросът: коя захар да изберем? Има ли разлика и коя е по -полезна?
Смята се, че кафявата захар е само тръстикова захар. Захарта се получава от пресоването на стеблото, а разликата в цвета се дължи на рафинирането. Бялата захар се рафинира старателно в производството и малко меласа остава върху кафявите кристали - сиропът, който се получава по време на пресоването на бастуна. Тръстиковата захар е много по -скъпа от захарта от цвекло, меласата се използва за оцветяване на рафинирана захар от цвекло. Това обаче има малък ефект върху стойността на крайния продукт.
Още: Знаете ли какъв е нормалният пулс по време на сън?
Още: Пречат ли пердетата на оптималната работа на радиатора?
Поради това, че кафявата захар е покрита със слой меласа, тя съдържа малко повече витамини от група В. Но е малко вероятно тялото да "усети" тази малка разлика. Същото не може да се каже за зареждащата доза въглехидрати.
Захар от тръстика, захар от цвекло, нерафинирана захар и кафява захар са 99,9% въглехидрати. И в този смисъл няма разлика между тях.
Следователно, не приемайте, че безопасната доза захар зависи от вида на захарта. Независимо от захарта, препоръчвам тя да бъде не повече от 10% от дневния ви прием на калории.