Много е неприятно месеци след като сте си оформили алеята в двора, между плочките за поникне трева. Има няколко ефективни начина за справяне с проблема.
1. За премахване на тревата с корена ще помогне специален градински L-образен нож
В магазините за домашни инструменти такъв нож може да се намери като почистващ уред за фуги или градински нож.
2. Използването на хербициди е един от най -ефективните начини за борба с плевелите, макар че не се приема с особена охота от собствениците на имоти
Можете също да използвате хербициди- химически разтвори за борба с плевелите. Има смисъл да се използват традиционни химикали, ако няма полезни насаждения по пътеките, тъй като хербицидите също могат да увредят кореновата им система. Вместо химически разтвор можете да обработите фугите с органични продукти на основата на оцет, да изсипете обикновена готварска сол между плочките. Това третиране е по-безопасно, по-меко и може да се използва дори в зоната, където ще играе малко дете. Необходимо е покритието да се обработва в сухо време, за да се избегне измиването на продуктите с дъждовна вода. Препоръчително е да се тества ефектът на препаратите върху малка площ, преди да се използва върху цялата настилка. Той е в състояние да проникне дълбоко в пролуката между плочките и под корена на плевела. По този начин, след като елиминира плевела от корена, ще предотвратите по-нататъшен растеж и удебеляване, като същевременно запазите целостта и спретнатия вид на покритието.
След прилагане на хербициди, тревата изсъхва за една седмица
3. Използването на шлаково брашно за разливане на фуги
Брашното, материал, получен чрез пресяване на гранит, варовик и шлака, перфектно ще предпази от покълване на семена от плевели.
Брашното има ниско ниво на радиация, така че този материал се счита за безопасен дори за малки деца. Много монтажници на плочки използват предимно този материал както при полагане на тротоарни плочи, така и при запълване на фуги между плочките. След обработката на фугите е необходимо повърхността да се изплакне обилно с вода, брашното се втвърдява, а плевелите просто няма да се вкоренят между тротоарните плочи. Не забравяйте да тествате технологията на малка площ, ако полагате цветни плочки.
4. Заливане с вряща вода
Най-безопасният, но с най-кратък ефект метод е да се попари плевелът с вряла вода, последвано от изплакване на стръковете с водата със силно налягане. Този метод ще помогне за решаването на проблема с растителността за седмица или две, след което фугите ще трябва да бъдат обработени отново.
Сега знаете основните начини за контролиране на плевелите, растящи между плочките, и можете спокойно да ги използвате при полагане и обработка на тротоарни плочи във вашия двор.