Индийският женшен, наричан още ашваганда е адаптоген, който се използва от повече от 2000 г. в източната народна медицина. Буквалният превод на думата е „миризма на кон“, а от латински превода на вида се счита, че значи „сънотворен“.
Билката има широка употреба. Но основно се използва за справяне със стрес, тревожност и регулиране на щитовидната жлеза.
Потушава СТРЕСА и укрепва ИМУНИТЕТА – това е ашваганда
Щитовидна жлеза
Смята се, че помага при хипофункция на Хашимото. Ашвагандата стимулира хормон (TSH) и тироксин (Т4). В алтернативната медицина, приема на растението по около 600 мг. на ден е достатъчен.
За бъбреци
Билката помага за общо успокоение на стреса в тялото. Понякога се натрупва умора в надбъбречните жлези, която ефективно може да се повлияе от приема на растението.
Ашваганда: 8 ползи, които ще ни направят по-здрави
Контрол над стреса и здраве за мозъка
Ашвагандата ефективно преодолява състоянията на тревожност и стрес. Със свалянето на нивата на опасните радикали, забавя стареенето и предпазва мозъка от болести като Алцхаймер и Паркинсон. Много хора изпозват билката вечер преди сън в комбинация с магнезий като натурални средства за по-лесно заспиване. Тя може да се намери под формата на капсули, които са лесни за дозировка и се приемат перорално.
Противовъзпалително действие
Тя има мощни антиоксидантни свойства, действа противовъзпалително и успокояващо. Използва се също за засилване на фертилитета при мъже и жени, помага на сексуалната дисфункция.
Диабетиците могат да я прилагат за контрол на кръвната захар, защото притежава силни хипогликемични свойства.