Много преди появата на съвременните перилни препарати за пране и почистване, бабите ни са успявали да поддържат успешно чисти домовете, приборите и дрехите си. Тези остарели методи не изглеждат професионални, но биха били много полезни в днешното съвремие, защото биха могли да помогнат на много домакини да избегнат появата на алергични реакции от модерните препарати.
Миенето на съдове и прибори: На всеки би му останало малко парче сапун в къщата и понякога ще го изхвърли. Не правете това, защото можете да приготвите ефективна течност за миене на съдове. Ако остатъкът е голям, може да се настърже с ренде. После може да налеете гореща вода и да добавите малко газирана. Ще получите смес, която може да почисти емайлираната повърхност, а също и кафемашината с петна. За подобряване на ефективността, може да прибавите малко оцет или лимонена киселина.
Прането: Съставът е почти същият като домакинския перилен препарат. По-точно обаче дозировката е следната - 100 грама смлян сапун (натурален или препоръчан за деца) се изсипват в 1,5-2 литра гореща вода. Добавяте 500 грама газирана вода и 1-2 мл етерично масло, за предпочитане лавандула. Разбърквате, докато стане хомогенна смес с консистенция на гел.
Мивката, ваната и тоалетната: Газираната вода отново най-добре ще ви помогне. Посипете я върху повърхността, нужна за почистване и избършете внимателно. Оставяте да престои десетина минути, разтривате отново и изплаквате. Този метод не подхожда обаче за вани от акрил, тъй като повърхността им ще бъде повредена.
Още: Защо НЕ трябва да убивате паяци?
Още: Стихотворение на деня, 23 януари, от Елисавета Багряна
Вместо това може да използвате смес от смлян сапун, като изсипете гореща вода в съд и добавите оцет към нея. Изсипвате го в акрилната вана, оставяте да престои известно време и изтърквате с фина кърпа. Тоалетната чиния и седалка най-добре ще се почистят със смес от оцет и чаено дърво и други етерични масла, които имат силно антибактериално действие.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Номерът на жилището ви определя енергията в дома и семейството ви
Още: Какъв църковен празник е на 23 януари - традиции и обичаи
Още е подходящо да използвате и борови масла, масло от хвойна, лимоново масло, според предпочитанията ви. Варовика, който се трупа по смесителя или стъклото на душ-кабината лесно ще се отстрани, като веднъж в седмицата обтривате с лимон и ги изплакнете.
За почистване на микровълнова: С този трик можете да премахнете мазните налепи от микровълновата само за 5 минути. За целта:
· нарежете един лимон и използвайте едната половинка;
Още: За какво се използва екстрактът от смокинови листа
Още: Какво крие вашата четка за коса: Невидимата заплаха, за която трихолозите предупреждават
· сложете я в чаша вода с малко канела;
· поставете съда в микровълновата фурна и го включете за 5 минути на най-ниска мощност.
За искряща кухня: За да запазите кухнята си искряща, използвайте следния трик:
· Смесете хлебна сода с растително масло, докато получите гъста паста.
· Натрийте мазните повърхности със сместа.
· Оставете ги за 5-10 минути.
· Отстранете остатъците с чиста гъба и сапунена вода.