Независимо дали сте прекарали КОВИД, грип, или друго заболяване, довело до инфекция на белите дробове, вероятно изпитвате неприятните симптоми от засягането им и след като сте оздравели. Възможно е да имате и участъци с фиброза – съединителна тъкан, заместила нормалната белодробна, които също усложняват и затрудняват дишането.
Още: Индийско орехче - 10 невероятни ползи от неговата консумация
Още: Знаете ли тези малко известни обичаи на Бъдни вечер
Може да помогнете на белите дробове да се възстановят и да възвърнат капацитета си с дихателна гимнастика. Може да се доверите на лечебни заведения, извършващи рехабилитация и профилактика, или да правите упражненията вкъщи. Противопоказани са само за пациенти с температура, болка в гърдите и сърцебиене.
Видове упражнения за възстановяване на белите дробове след прекарана инфекция:
1. Надуване на балон
Още: Физалис - какви са ползите на екзотичния плод
Още: Знаете ли как мандарините се отразяват върху работата на черния дроб?
Изключително лесно и простичко, но много ефективно упражнение, което допринася за възстановяване на белодробната тъкан и капацитета на белите дробове. Не изисква специално оборудване освен един обикновен балон.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
2. Прозяване
Седнете на стол и имитирайте прозявка, разпервайки заедно с това ръцете над главата си. Върнете ръцете долу. Повтаряйте упражнението няколко минути.
3. Легнете по гръб с крака, свити в коленете, и стъпили на пода. Ръцете трябва да са на корема.От това положение вдишвайте дълбоко през носа и корема така, че пръстите на ръцете да се раздалечат. Издишването е също през носа и е бавно. Дишайте така няколко минути. След това направете същото упражнение, но седнали на стол, краката да са стъпили на пода, ръцете отново са на корема и отново целта е чрез дълбоко дишане през носа и с корема да се раздалечат пръстите им. Упражнението може да правите и от изправен стоеж, спазвайки същите правила и техника.
Още: Наистина ли кейлът е по-полезен от класическото зеле
Още: Как се правят традиционните колачета за Бъдни вечер
Упражненията са препоръчани от физиотерапевти от изследователския университет „Джонс Хопкинс“.
Ползи от дихателната гимнастика:
Гимнастиката е полезна не само за възстановяване на белодробната тъкан и възвръщане на капацитета на белите дробове, но и за успокояване и справяне със стреса и негативните мисли и емоции, които често следват всяко едно заболяване особено ако е било с болничен престой. Когато дишате дълбоко и през носа, вие се опускате, изчиствате натрупаните стрес и напрежение, помагате да се възстанови белодробната функция и да укрепне диафрагмата.
Гимнастиката подобрява качеството на съня, минимизира хроничната умора, подобрява потока на кръв и лимфа и подпомага извеждането на натрупания в белия дроб секрет, укрепва имунната система. Допълнително се препоръчват много разходки с темпо според индивидуалните възможности на чист въздух в планина или парк, почивка и физическо натоварване – гимнастика или лек спорт отново според това как се чувства пациентът и според индивидуалните му възможности.
Кога да спрете упражненията?
Преустановете незабавно дихателната гимнастика, ако почувствате:
- тежка умора,
- сърцебиене и неравномерно биене на сърцето,
- болка,
- задух,
- световъртеж или замайване на главата.
Статията има само информативен характер. Препоръчваме ви, преди да предприемете дихателна гимнастика, да се консултирате с лекар, който да оцени състоянието ви и да ви даде необходимите препоръки. Не правете дихателна гимнастика, ако не знаете от какво боледувате. Потърсете вашия лекар.