Най гадните неща, които се смятат за деликатеси по света. Знаете ли, че в Швеция има Музей на Гадната храна? Концепцията на Музея на гадната храна в шведския град Малмьо е, че има много храни, които са вкусни по принцип, но други са предизвикателство, за което се изисква добър стомах. Не случайно още на входа на посетителите са предоставяни торбички за повръщане. Вие преценете какви гадости се излагат там. Вдъхновени от идеята на този Музей, днес ще ви представим едни от най-странните и неприятни храни, които в различните части на света се смятат за деликатес.
Червеи и гъсеници
Тези малки и неприятни за повечето от нас твари са богат протеинов източник. Не случайно все повече хора се оказва, че ги консумират като свежа добавка към ястията си.Червите се смятат за деликатес на някои места в света, като например в Мексико. Според запознати с тяхната култура, в дълбоката провинция на страната нямало нищо по-обичано от тако или чили кон карне с пресни червейчета. В Азия ги обичат гриловани, като най-предпочитани са кокосовите гъсеници.
Пудинг от кръв
В Азия са любители и на необикновен пудинг, който се прави от прясна патешка или свинска кръв. Украсата от свежи чевеи също е предпочитана.
Плъхове
Ако попаднете в Малави или Камбоджа не бива да ви изненадва ако срещнете момче набучило на кол няколко големи плъха с козина и дълги опашки. Не ги носи като трофей – предлага ги на изгладнелите си сънародници. Африканците освен варени, обичат плъховете и на дървени въглища.
Балут – живото яйце
Едва ли може да си представите да ядете варено яйце, в което обаче има зародиш на малко пиленце. В Камбоджа обаче това е на особено почит, като се смята, че така наречения балут е източник на силни хранителни вещества и сексуална мощ. На каква възраст ще е пиленцето е въпрос на регионални вкусове, но задължително то трябва да има развити човка, перушина и нокти. В някои азиатски селища балутът се използва като лек за махмурлук.
Сирене с ларви
Това е европейски специалитет. Приготвят го в Сардиния. Нарича се касу марцу. Към сирене Пекорино специално се добавят ларви на мухата Piophila casei, които ускоряват ферментацията. Деликатесът може да се намери на черния пазар, защото е обявен за опасен за здравето и легалната му продажба е забранена.