Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Данък Джизие – какво е представлявал в Османската империя?

26 октомври 2022, 13:16 часа

Османската империя е налагала множество данъци на друговерците и поробените страни, като за най-тежък се считал кръвният данък – отнемането на малки момчета от родителите им с цел да бъдат обучени и възпитани като мюсюлмани, образовани и превърнати в еничари или подготвени за ръководни длъжности. Някои от данъците били специално въведени за друговерци като кръвния данък и данък джизие.

Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 23 декември /валутен калкулатор/

Още: Турска лира - лев. Колко струва една турска лира към един български лев днес, 23 декември /валутен калкулатор/

Какво е данък джизие?

Данък джизие е данък, свързан с парични средства, с който Османската империя облагала друговерците, тоест немюсюлманите. Данък джизие е шериатски данък, тъй като е въведен от предписанията на шериата. На турски език името му било cizye. Счита се за дискриминиращ, за традиционен инструмент на мюсюлманите да покажат надмощието си над неверниците, но е бил и крайно необходим за икономиката на Османската империя.

Кой стои зад псевдонима Токораз Исто

Още: 5 подаръка, които НЕ трябва да подарявате на Нова година 2025

Още: Знаете ли имената на всички елени на Дядо Коледа?

Кой бил облаган с данък джизие и откъде произхожда този облог?

Османската империя облагала с този данък евреите и християните. Специален отдел, наречен счетоводна канцелария за джизието, отговарял за събирането на този данък. Освен джизие в Османската империя наричали налога и харадж, макар други страни да считали хараджа за отделен и различен данък и да събирали и джизие, и харадж.

Данък джизие е считан за продължение на поголовния данък, който се събирал в Иран и на ирански бил наричан хараг. По-късно вместо хараг данъкът приел името хардаж – на арабски. Джизие и хардаж често били смесвани именно защото това били данъци, събирани само от друговерци. По-ясното разграничаване на двата данъка станало по време на Абасидската династия (750–1245).

Дали наистина знаем всичко за еничарите?

Още: 5 подаръка, които да подарите за Нова година 2025 - привличат щастие и късмет

Още: Лекар: Чесън - вдига или сваля кръвна захар и подходящ ли е при диабет

Всички друговерци ли заплащали данък джизие?

Любопитен факт е, че недъгави лица, служители на религиозни култове и някои категории хора били освобождавани от данъка. Данъците се определяли и според платежоспособността на конкретния човек или група хора. Имало и привилегии. С данък джизие например не се облагали участващи в османската армия, пазещите проходи, както и семействата, от които е взето дете за еничарин, макар да били немюсюлмани. Те били освободени от данъка. 

Данък джизие бил намаляван като размер за друговерците и робите, които се намирали в територии, близо до водени бойни действия или след опустошения. Това вероятно ви звучи любопитно и много по-справедливо в сравнение със съвременната данъчна система у нас, при която не се наблюдава намален данък след природни бедствия, както и на хора, страдащи от увреждания. Това намаляване на данъка или освобождаване от него на различни категории хора продължило до XVIII век, когато данъчната система на Османската империя станала по-тежка и по-несправедлива. Данък джизие след този век се изисквал понякога дори от старци и деца, което било непосилно за тях. Невъзможността да плащат именно данък джизие, както и премахването на освобождаването от данъка и привилегиите на някои категории хора, е довела до първото въстание на българите по време на робството – Първото Търновско въстание през 1598 година. Изненадани ли сте, че не жажда за свобода и независимост, а вдигане на данъци и премахване на облекчения във връзка с данъци е причината, довела до първото въстание на българите?

Петльовден e

До кога съществува данък джизие?

Годината, в която данъкът е премахнат и спира да се облага населението с него е 1856. След тази година на мястото на данък джизие се появява нов, наречен военен данък. Тоест пари продължават да се изискват и събират, данъците не стават по-малко, просто променят името си през годините. Военните данъци не се приемали добре от немюсюлманите, тъй като затруднявали бюджета им и правели живота им още по-труден, поради факта, че им било невъзможно да ги заплащат. Те често показвали и изказвали недоволство срещу тези временни военни данъци, наричани авариз (avariz), чрез бунтове и въстания.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Валентина Атанасова
Валентина Атанасова Отговорен редактор
Новините днес