Оралното здраве е не само красота и комфорт, но и адекватно функциониране на вътрешните органи. Не всеки разбира, че от здравето на зъбите и венците зависи колко добре ще работят стомахът и другите вътрешни органи. Но ние сме свикнали да не обръщаме внимание на малък зъбобол, да го потискаме с аналгетици, докато стане нетърпим. За да намалите честото ходене до зъболекаря, е много важно да се научите как да почиствате зъбите си правилно и да избягвате досадни грешки.
Още: Лечебните свойства на кехлибара, за които трябва да знаем
Още: Какъв шампоан трябва да използвате при боядисана коса?
Как проблемите със зъбите могат да причинят заболявания на вътрешните органи?
При кариес и пулпит патогенните микроорганизми живеят в устната кухина. Колкото и да миете зъбите си и да плакнете устата си, огнищата на инфекцията ще съществуват. Микробите, заедно с храната и движението на слюнката, навлизат в ларинкса, стомаха и в крайна сметка в кръвта.
На колко време се сменя четката за зъби - не преминавайте този срок!
Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 3 април /валутен калкулатор/
Как да си почиствате зъбите правилно?
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Стихотворение на деня, 3 април, от Елисавета Багряна
Още: 4 зодии ще получат енергийно презареждане на 4 април 2025
Правете това не веднага, а половин час след хранене. Повечето от нас мият зъбите си веднага след храна, но това може да бъде не само безполезно, но дори и вредно. Факт е, че докато дъвчете храната, нивото на киселинност в устата се повишава значително. Ако веднага започнете да миете зъбите си след хранене, тогава ние просто караме цялата тази киселина под венците и тя ще започне да се отразява негативно на тяхното състояние. Затова трябва да изчакате половин час, докато киселинността се върне към обичайното си ниво.
Не забравяйте да изчеткате езика си преди лягане. Бактериите се натрупват не само по зъбите, но и по езика, тъй като той има грапава структура. Преди лягане, след измиване на зъбите, не забравяйте да почистите повърхността му със скрепер или задната част на четката, ако има специални туберкули. Не е нужно да миете езика си с паста за зъби.
Променете обичайните движения на четката за зъби. Това е необходимо, за да не се образува плака от едната страна на зъба, където четката обикновено не достига.
Още: 3 април 2025: Какъв църковен празник е утре?
Освен това трябва да миете зъбите си по различни начини. Предна и странична - в посока от венците, за да не се избутват плака и остатъци от храна във венечните джобове. Но зъбите за дъвчене се почистват с ротационни, кръгови движения.
Зъболекар: Ще имате здрави зъби до 90-годишни, ако правите това всеки ден
Защо трябва да смените четката си за зъби след настинка?
Четката за зъби обикновено е хигиенен артикул, който трябва да се поднови след 2-3 месеца употреба. Но ако човек е имал настинка, тогава след възстановяване трябва незабавно да се отървете от старата четка. Патогените могат да останат върху нея. Те отново и отново ще се връщат към лигавицата, провокирайки възпаление.
Освен това четката трябва да се смени, ако влакната й са потъмнели или пожълтели, започнат да миришат неприятно - това е сигурен знак за развитие на бактерии. Миенето на зъбите с такава четка има повече негативи, отколкото ползи. Деформираните, износени влакна също са опасни, защото нараняват венците, а това от своя страна води до възпаление.
Погрижете се за здравето си и не забравяйте, че трябва да посещавате зъболекар на всеки шест месеца.