Също като деликатното дантелено бельо и копринените блузи, чорапогащниците изискват специални грижи. Как ще ги перете ще определи колко дълго ще ви служат. Но сега не говорим за съветите на „баба“ за сода и оцет, а за най-простите правила, за които някои хора забравят, а други дори не знаят.
Съвет №1: Не перете чорапогащниците си в гореща вода.
Докато памучните чорапи и бельо ще издържат в гореща вана, чорапогащниците не обичат високи температури, особено ако съдържат коприна. Най-добре е да перете чорапогащниците на ръка, като им осигурявате нежна и любяща грижа. Възможно е и в машина, но само на деликатен режим с минимална центрофуга и температура на водата не по-висока от 30 градуса.
Още: Какви чорапогащи да изберем: 5 основни тенденции на сезона
Найлоновите чорапогащи (най-често срещаният тип) са малко по-твърди. Можете да изберете режим дори с 60 градуса и с голяма вероятност те ще го преживеят.
Съвет #2: Използвайте торба за пране
Вече използвате мрежеста торбичка, за да изперете внимателно сутиените си, нали? Този евтин „личен бодигард“ пази и най-деликатните неща непокътнати. Полезен е и за чорапогащник, но изберете малко по-различен модел - гладък. Дори ако перете чорапогащниците и чорапите си поотделно, пак може да намерите малки дупки, бримки и други „бойни белези“.
Нямате специална чанта? Дори обикновена калъфка за възглавница, вързана на възел, ще ви спаси. Основното е да няма контакт с ципове, копчета, куки, нитове, пайети или какъвто и да е декор като цяло. Това правило важи дори за най-издръжливите чорапогащи. Дори за 100 den и нагоре!
Още: 9 идеи как да използвате найлонови чорапогащи в ежедневието
Съвет #3: Изберете правилния препарат
За да предотвратите избледняване и образуване на ивици, чорапогащниците трябва да се перат в мек разтвор или нежен перилен препарат като вълна и коприна. Вярвате или не, обикновеният шампоан за коса ще бъде по-здравословен за тях от стандартния препарат за пране.
Трябва да избягвате и омекотителите, тъй като те водят до загуба на форма – чорапогащникът може да се разтегне или изкриви. Освен това, омекотителите са вредни за околната среда. Ако ги използвате, опитайте се да ги сведете до минимум.
Съвет #4: Не поставяйте чорапогащи в сушилнята
Още: 10 необичайни приложения на чорапогащите в бита, за които не сте подозирали
Ако сте щастлив собственик на сушилня, не бързайте да запознаете чорапогащниците си с това чудо на технологията, тъй като интензивното центрофугиране може да ги лиши от тяхната еластичност. По-добре е да изсушите такъв деликатен предмет на въздух, но не на открито слънце или далеч от радиатори, в противен случай тъканта може да промени цвета си. Това важи особено за цветните чорапогащи!
Колко често трябва да перете чорапогащниците си?
Отговорът всъщност е лесен – зависи колко често ги носите! Ако само веднъж или два пъти седмично, вероятно е най-добре да ги перете след всяка употреба. Това ще помогне в борбата с бактериите и ще запази оригиналния вид на чорапогащниците за дълго време.
От друга страна, ако ги носите няколко пъти седмично или дори всеки ден, тогава е по-добре да ги перете след две или три употреби, за да не подлагате тъканта на прекалено често механично и химично натоварване.