Въпреки че прането е част от ежедневието и изглежда като доста лесна задача, понякога използването на пералната машина може да бъде малко разочароващо с толкова много програми за избор и толкова много правила, които да следвате.
Още: Знаците, с които починалите общуват с живите си близки
Още: 100 гр от това и пералнята ще стане като нова
Всеки иска дрехите му да са чисти, да ухаят добре и да имат добър цвят, но истината е, че много пъти не обръщате внимание на вида на материята, на чистотата на самия уред или на сортирането на дрехите.
Тези фактори правят разликата, когато става въпрос да направите вашите ризи, панталони и рокли да изглеждат най-добре, избягвайки дупки по тях, лоши миризми и необратими петна.
Ако искате да знаете какво грешите, когато използвате пералнята и без дори да подозирате, прочетете нататък:
Още: Какъв църковен празник е на 24 януари - традиции и обичаи
Още: Какви подправки е най-добре да се слагат на свинското месо
1. Ако не почиствате пералната машина често, това може да оцвети дрехите и да причини лоши миризми. Основна грешка! Почиствайте вашата пералня поне 1 път месечно!
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Какво е казал Петър Дънов за постоянната консумация на кафе?
2. Ако не сортирате дрехите по вид материя, цветове и ниво на замърсяване, това може да повреди дрехите ви. Нямам как да сложите деликатни бели чорапки с леко замърсяване, заедно с изцапания ви с машинно масло работен панталон.
3. Не третирайте петна с препарат за отстраняване на петна, преди да ги поставите в пералнята на максимална температура с изключение на кръв, която трябва да се измие със студена вода
4. Не закопчавайте панталони и якета с цип и не закопчавайте други дрехи с ципове, тъй като това може да разкъса или нарани и най-деликатното облекло.
Още: С кои трикове ще спестим много време при почистване на керамичен плот
Още: С тези пълнени кюфтета по турски ще си оближете пръстите
5. Поставянето на чорапите последни в пералнята може да доведе до попадането им в гуменото уплътнение и по този начин няма да се изперат и ще ги извадите напоени и замърсени. Много по-добре е първо тях да поставите в барабана.
6. Претоварването на барабана ще доведе до липса на място за проникване на пяна и вода, оставяйки дрехите лошо измити. За това следвайте точно инструкциите - за различните модели перални машини е различно - 3, 5, 10 кг. сухо пране за един цикъл.
7. Добавянето на твърде много перилен препарат може да остави петна, лоши миризми и да повреди тъканта на дрехите ви. Понякога по-малко е повече.
8. Използването на бързо пране за всичко не ви спестява време, ако дрехите са твърде мръсни, защото няма да излязат чисти и ще трябва да ги перете отново. Просто "бързайте бавно".
9. Прочетете етикетите, за да разберете каква температура се препоръчва за всички видове дрехи. Това правило е доста често подценявано!
10. Прилагането на твърде много омекотител, освен че не е напълно екологично чист, може да причини алергии и петна по дрехите. Тук също е много важно да следвате инструкции за точната му употреба.