Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Черешова задушница 2024 - кога се пада и какво се прави

21 юни 2024, 11:20 часа

Черешова задушница през 2024 година се пада на 22 юни.  Всяка година този празник се пада в съботния ден пред Петдесетница (50 дни след Великден). Тъй като тази година Петдесетница е на 23 юни, Черешова задушница се пада на 22 юни. Празникът винаги се пада в съботен ден, тъй като съботата е за възпоменание на покойниците.

Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 3 януари /валутен калкулатор/

Още: Турска лира - лев. Колко струва една турска лира към един български лев днес, 3 януари /валутен калкулатор/

Какво се прави на Черешова задушница?

След празника Възнесение Господне входът рая или на царството небесно остава отворен. Затова всички молитви на Задушница са насочени към това мъртвите да влязат в Божието царство с вяра. 

Богослужебното в църквата на този ден е посветено на молитви за починалите. То започва с траурен зън на църковната камбана. Отслужва се заупокойна служба. Гробищата се посещават от опечалените, както в деня на Задушница, така и преди него. Оставят се цветя, прелива се с вино, палят се свещи и се кади. Опечалените разчупват обреден хляб, след което го раздават, изричайки словата "Бог да прости".

Какво задължително се прави на Черешова задушница?

Още: Може ли да се къпе куче с шампоан за хора?

Още: Какво се прави на Богоявление за късмет през новата година

Преди опечалените да се запътят към гробищата, трябва да оставят прозорците и вратите на дома си отворени за известно време. Вярва се, че по този начин душите на покойниците ще могат по-лесно да излязат от дома и да намерят пътя към небесното царство.

У нас в Родопите се спазва един обичай - боядисване на великденски яйца, тъй като Черешова задушница е известна като Великден на мъртвите. След това тези яйца се раздават в памет на покойниците. Друго вярване е, че този обичай прогонва болестите, бедиъе и бедствията. 

Също така на Черешова задушница се спазва друг обичай - говори колкото се може по-малко, а по възможност. Според обичая дори е по-добре да се спазва мълчание освен ако няма нещо важно за казване. 

У нас в отделни области тази Задушница се нарича още Орехова. Причината за това е обичай, който се изпълнява на вечернята в съботния ден преди Петдесетница. Тогава по време на литургията свещеникът разпръсква в църквата предварително осветени орехови листа. Те са символ на огъня на Светия Дух, когато той се явява на Апостолите на Петдесетница.

Още: Фази на Луната през 2025 година

Още: От кои породи са най-интелигентните кучета?

Според вярването, който коленичи върху ореховата шума в църквата, чува и вижда покойните си близки. Ореховите листа са свързани и с още един обичай на Петдесетница - те се използват за покриване на гробовете, защото се счита, че осигуряват сянка на покойниците и по този начин душите им почиват в мир. 

На местата, където Черешовата задушница се нарича Орехова, не се носят цветя на гробовете, а орехови листа.

Какво не трябва да се прави на Черешова задушница?

Забранено е на гроба да се яде от храната, която се раздава, както и да се пие от водата и виното за преливане. На този ден традиционно се раздават череши, но те не трябва да се консумират преди да се отиде на гробището и да се раздадат.

Забранена е и всякаква работа, изключение правят служебните задължения на пожарникари, полицаи, лекари. На Задушница трябва да се даде приоритет на духовни занимания.

Днес е Черешова задушница

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес