Целулитът наскоро престана да се смята за болест и враг номер едно, защото повечето жени го имат. В същото време, с такава особеност на кожата, която се проявява най-често на бедрата и задните части, момичетата продължават да се борят със спорт, масажи, ексфолианти, забравяйки за правилното хранене.
Още: С кои трикове ще спестим много време при почистване на керамичен плот
Още: С тези пълнени кюфтета по турски ще си оближете пръстите
Откъде идва целулитът и кой е засегнат от него?
Естрогенът, инсулинът, норепинефринът, хормоните на щитовидната жлеза и пролактинът са основни хормони за женската ендокринна система, но те влияят върху тонуса и еластичността на кожата.
Дори нормалните нива на естроген могат да допринесат за появата на целулит - всичко това, защото е в състояние да превърне разтворимия колаген в неразтворима форма. Това води до фиброзната форма на целулита. Като цяло този важен женски хормон влияе и върху задържането на вода в тялото ни.
Още: Топ 15 въздействащи цитата от нашите любими български автори
Още: Кодовете на Грабовой - как хора сбъдват желанията си с комбинация от тези числа
Интересното е, че естрогенът има и свойства на ендорфин. Например, когато жената е в първата фаза на менструалния си цикъл, тя се чувства привлекателна и щастлива. Тъй като нивата на естроген при жените намаляват с наближаването на менопаузата, те заместват този ендорфинов ефект с храна. Това води до появата на целулит.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Има ли противопоказания чаят от лавандула?
Още: Защо няма дебели китайки: 6 трика, които спазват стриктно
А хората, които консумират прекомерни количества мазнини, въглехидрати, сол и ядат малко фибри, също са склонни към целулит.
Видове целулит и как да го лекуваме
Целулитът се образува от тези 3 храни - ето кои са те:
Още: Каква е тайната да отгледаме здрав разсад домати
Още: С какво да почистим алуминиевите щори?
1. Трансмазнините са химически променени мазнини, които причиняват леко възпаление и увреждане на клетките, когато се консумират често. И това е един от основните аспекти на целулита. Те се съдържат в големи количества в маргарина, полуфабрикатите и сладкарските изделия.
2. В борбата с целулита се препоръчва и намаляване на приема на захар. Интересен процес протича в купчина захар и колаген. Последните проучвания показват, че глюкозата и фруктозата свързват аминокиселините, присъстващи в колагена и еластина. Това са най-важните протеини за нашето тяло, които поддържат кожата ни в добра форма.
3. Следващият важен елемент е солта. Още една причина за задържане на вода в тялото, което в дългосрочен план води до появата на целулит. Всъщност ние консумираме много сол, без дори да го знаем: месни продукти, сосове, полуфабрикати и др.
Имате целулит? Ето как да се отървете от него
Кои храни помагат за намаляване на целулита?
Това са храни с нисък гликемичен индекс:
- семена от сусам и лен;
- соеви зърна и тофу;
- авокадо, чушки, броколи, гъби, тиквички, краставици, домати, репички, спанак, аспержи и карфиол;
- скариди, сьомга, треска и риба тон;
- телешко, пуешко и пилешко;
- различни билки и подправки: босилек, джинджифил, куркума, магданоз и розмарин.