30-годишен българин реши 100-годишна задача по квантова физика и даде отговор на спор между Алберт Айнщайн, Ервин Шрьодингер и Нилс Бор.
Още: Късметлии: Тези 3 зодии ще бъдат най-щастливи през април 2025
Още: Всичко, което трябва да знаете за позитивното родителство и как можем да го практикуваме
Откритието на д-р Златко Минев доказва, че квантовите стокове могат да бъдат прогнозирани и дори контролирани. Завършилият в Йеил Минев разработва система за обратна връзка, която контролира бъдещето на квантовите скокове, като ги „хваща“ и „връща“.
Благодарение на младия българин, квантовите компютри ще могат да решават задачи, които дори за милион години не могат да бъдат решени от класическите компютри. Според експерти откритието може да донесе дори Нобелова награда на младия учен.
Проектът на д-р Минев е избран за най-добро откритие по математически и физически науки в Top 50 Discoveries of the Year на списание Discover. Статията, публикувана в Yale News, е призната за най-четена и харесвана през 2019 година.
Още: Ето за какво всъщност служи непухкавата част от кърпите
Още: Знаете ли кое е родното място на Виктор Юго?
30-годишният българин преподава в безплатна и свободна за всеки лятна школа за квантови изчисления Qiskit.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Кое е най-старото име на Видин?
Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 2 април /валутен калкулатор/
В нея членуват над 4000 студенти. Удостоен е с наградата на Йейл „Yale-Jefferson“ за обществени заслуги, във връзка с основаната и ръководена от него през 2012 г организация Open Labs за вдъхновение и отваряне на кариерни възможности към науката на млади хора, пише burgasnovinite.bg.
В момента д-р Минев работи в Ню Йорк – в изследователския екип на IBM Quantum. Разработките му са в областта на квантовата физика.
А през октомври д-р Златко Минев получи наградата „Джон Атанасов“. През тази година Минев става един от 35-те „Глобални иноватори на възраст под 35“ в категорията „Визионери“ в класацията на MIT Technology Review.
Още: Стихотворение на деня, 2 април, от Дамян Дамянов