Вероятно винаги имате бутилки с вода подръка – може би дори сте се запасили с големи опаковки бутилирана вода, за да сте сигурни, че няма да ви свърши. Но се оказва, че бутилираната вода всъщност няма да издържи вечно. Кога за последен път сте проверили срока на годност на бутилираната си вода?
НЕ знаехте, че можете да използвате лимона така
Това е вярно! Бутилираната вода ИЗТИЧА. Въпреки че причината, поради която млечните продукти или яйцата имат дата на продажба, е доста обяснима, може да се изненадате, че бутилираната вода също идва с времеви печат. И това е разваляне, което не бива да пренебрегвате.
Както се оказва, не трябва да се притеснявате за качеството на водата. Това е пластмасата, в която се доставя водата: обикновено полиетилен терефталат (PET) за бутилки на дребно и полиетилен с висока плътност (HDPE) за кани за охладители за вода. Тези пластмаси „ще се разложат в течността на бутилката след изтичане на срока на годност или особено когато са изложени на топлина, включително слънчева светлина и горещи автомобили или камиони за съхранение“. Токсичността, съдържаща се в пластмасовия материал, навлиза във водата.
И това не само се отразява на вкуса на водата, но може да създаде сериозна опасност за здравето. Това е разрушително за ендокринната система, причинявайки репродуктивни симптоми, различни видове рак, и неврологични проблеми и уврежда имунната система. Порестата пластмаса също може да накара водата да натрупва миризми и други неприятни придружители отвън.
И така, как тези срокове на годност ви предпазват от това? Много компании за бутилирана вода печатат стандартен двугодишен срок на годност, но това е доста произволно число. Няма точен начин да се предскаже точно кога водата в бутилката вече не е добра за пиене. Разумно е, че колкото по-дълго бутилката е била в циркулация, толкова по-вероятно е тя да е била изложена на топлина или е започнала да се разгражда като цяло.
Ядете киселото си мляко ГРЕШНО - вижте защо
Но тя предупреждава, че качеството на водата може да зависи от няколко различни фактора. Дори чисто нова пластмасова бутилка, която е стояла в горещ камион за доставка часове или повече, вече може да има неблагоприятни и токсични съединения във водата, дори когато е доставена за първи път в магазина за хранителни стоки. Но като общо правило, стига да пиете разумно скоро след като я купите, не я излагайте дългосрочно на силна топлина и не я дръжте твърде близо до каквито и да е битови химикали и я охладете, след като е отворена, бутилираната водата трябва да е напълно безопасна.