Свързващ Черно с Мраморно море и позволяващ морски връзки от Черно до Средиземно море и Атлантическия океан през Гибралтар и до Индийския океан през Суецкия канал, Босфорът е воден път от ключово международно значение, като това е най-тесният воден международен път, използван за корабоплаване, което го прави и труден за преминаване. Заедно с Дарданелите протоците са известни като Турските проливи.
Докато повечето хора притежават поне минималните знания относно значението на Босфор и неговото разположение, то произходът на името на протока остава загадка дори за заинтересуваните от география, история и международно корабоплаване. Има малко познати и слабо популярни факти около Босфор и произхода на името на протока е именно един от тях.
Произход на името Босфор
Името има митичен произход. Произхожда от старогръцкото Βόσπορος (Bósporos) – „проток за добитък“ ,„проход за говеда“ или „проход за крава“. Какво ли общо имат кравите и протока и как точно са свързани с него, за да дадат името му е любопитен въпрос, който може да пробуди фантазията ви и да ви накара да се запитате дали не са преплували протока тези едри преживни животни. Отговорът ще открием, ако се върнем към митичния произход на името – то се оказва свързано с митичната история за Йо, която била превърната в крава и осъдена да се скита по Земята, докато прекоси Босфора, където среща титана Прометей, който я успокоява, че не само ще възвърне човешкия си облик, но ще бъде и причината за появата на Херкулес. В подкрепа на този мит е колосалната статуя на крава, издигната като част от паметник, който атинският генерал Харес посвещава на съпругата си Дамалис.
Други имена на протока, с които той е бил известен през вековете, са Дамалитен Боспор, като това име отново е пряко свързано с мита, който ви разказахме, Просфорион, Константинополският проток и Тракийският Босфор, Халкидонският Босфор, Мизийският Босфор.
Как се е образувал Босфора?
СНИМКА: iStock
Освен произхода на името на протока може би се интересувате и как точно се е образувал този проток, играещ ключова роля за корабоплаването не само в района. Тъй като формирането се е случило преди хилядолетия, учените дават само предположения, без да могат да бъдат уверени напълно и изцяло в тях. Те предполагат въз основа на наличните данни и доказателства, че северната част на Босфора е образувана главно от речна дейност, а южната се е развила чрез разломи.
Факти за Босфора, които трябва да знаете
- Дължината на протока е около 31 километра, а ширината е различна в отделните части, като варира между 770 и 3300 м. Дълбочината също е различна и е в широки граници – от 36 до 124 метра.
- През Босфора преминават 3 до 4 пъти повече кораби от тези, прекосяващи Суецкия и Панамския канал. Това прави протока един от най-натоварените в света със средно около 48 000 кораба, прекосяващи Босфор всяка година. Конвенцията от Монтрьо, подписана през 1936 година, позволява свободното преминаване на търговски кораби през Босфор, с което трафикът през протока се увеличава драстично, за да достигне мащабите, които наблюдаваме днес. Натовареността на протока от плавателни съдове, интензивният трафик и малките му размери го правят един от най-трудните за преминаване и маневриране в световен мащаб.
- Протокът съкращава значително пътя на корабите, с което се пестят време и средства, като дава възможност заключеното между множество континенти и държави Черно море да не остане изолирано от останалите.
- През протока преминава почти 1/3 от суровия петрол, изнасян по море, както и цели 3% от световния износ на петрол.
- Протокът е подходящо място и за риболов, като добивът дава неминуемо тласък на икономиката на района. Нещо повече – освен корабите и рибите използват този проток за свой път.
- Вносът, износът, транспортът на стоки по суша е лесен и бърз за осъществяване от простиращи гърдите си над протока огромни мостове, които към момента са три, като най-дългият от тях е 1408 метра.
- Районът на протока е богат на забележителности, което го превръща в любима туристическа дестинация.
- Заради значението и стратегическото си местоположение стратегически важен и контролът върху него е бил цел на редица военни действия в съвременната история.