Защо парите имат значение?
Още: Как трябва да се приготвят замразени пилешки хапки, така че да се топят в устата?
Още: 28 декември - какъв църковен празник е, традиции и обичаи
Понякога забравяме, че те са необходими средства, а не цел.
Инструмент и ресурс
Може да намерите твърдението, че парите са икономически инструмент, който ни позволява да получим това, което искаме. Но има разлика: инструментът е предназначен за конкретна работа. Чукът е за забиване на пирони, четката е за боядисване. Но за хляб и за масаж плащаме с едни и същи пари.
Още: Знаете ли как червеното вино влияе върху пикочната киселина?
Още: Лекар: Кои симптоми подсказват за сериозно преяждане?
Това е универсален инструмент, което означава, че е по-скоро ресурс, отколкото инструмент само по себе си.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Тези сладки с овесени ядки и банан се превръщат в истински хит
Още: Чували ли сте за тигровите ядки и техните прекрасни ползи
3 сценария за пари
Как се справяме с парите? Три основни модела на поведение.
1. Избягваме ги. Този сценарий съответства на вярвания като: „парите са зло, да си богат е опасно, те дори могат да те убият." В това вярват, че е по-добре изобщо да няма пари и ако това не е възможно, нека са по-малки. Същият сценарий работи за тези, които вярват, че не заслужават богатство.
Още: Ползите от ходенето бос и защо е важно да го практикуваме
Още: За приготвянето на шкембе чорба е добре да знаем тези 3 тънкости
2. Жажда за парите. „Парите са сила, хубаво е с пари, отвратително без пари. Сценарий, противоположен на предишния. Героите му вярват, че парите управляват света, колкото повече пари, толкова по-добре. Те се стремят да живеят в максимален комфорт. Капиталът е в основата на тяхното самочувствие и причина за самоуважение. Те изразяват любовта си, като харчат пари за тези, към които са привързани. Те обичат да харчат, но постоянно се стремят да придобият още и още и никога не е достатъчно.
3. Контрол над парите. Една стотинка спестява лев. Героите се отнасят към парите като към рядко диво животно. Те не харчат пари за дреболии и приключения, но и няма достатъчно радост в живота им. Те спестяват от ресторанти и пътувания. Подобно на любителите на парите, финансовите контрольори рядко са доволни: независимо колко спестяват или печелят, това не е достатъчно.
Сценарият може да бъде променен. Понякога осъзнаването как вашият модел за пари влияе на живота ви е достатъчно, за да го промените.
Бедните и богатите
Колко пари се считат за достатъчни? Разбира се, трябва да задоволим основните си нужди. Но тогава, се достига точката, след която растежът на доходите престава да носи удовлетворение. Достигайки го, ние си мислим за нематериалните ценности: творчество, свобода и любов.
Но не всичко зависи от нашите собствени възгледи - сравнението с доходите на съседите също играе голяма роля. Ако сме по-богати от тези, с които се сравняваме, тогава се чувстваме по-добре. За щастието доходите са толкова важни, колкото и собствените.
Въпросът колко пари ни трябват остава отворен и статистиката едва ли ще помогне да се вземе решение. Твърде много зависи от нашите навици и възгледи за живота и нашето място в него.