Велика събота или Sabt Al-Noor (буквално събота на светлината), както се нарича на арабски, е свещен ден в православната християнска традиция, защото това е единственият ден в годината, когато Благодатният огън - огънят, който по чудодеен начин осветява гроба на Христос в църквата на Божи гроб - се разпространява в света. Свещеници от различни православни традиции получават светлината от пламък в нишите на гробницата в древната църква и я предават на събралите се богомолци из църквата и улиците на Стария град на Йерусалим. Красивото и мощно изображение на свещи, горящи из целия свещен град, символизира как Христовата светлина се разпространява в света.
Стъпки в пясъка: Притча, която всеки християнин трябва да прочете
Всяка година на Велика събота се случва чудо в църквата на Божи гроб в Йерусалим, където Христос е бил разпнат и погребан и възкръснал от мъртвите. Чудото на Благодатния огън се е случвало по едно и също време, по един и същи начин, на едно и също място всяка година от векове. Не е известно друго чудо, което да се случва толкова редовно и толкова стабилно във времето.
Всичко, което трябва да знаете за православната молитва
В началото на следобеда на Велики петък (православна дата) поклонниците чакат в очакване на чудото, лагерувайки възможно най-близо до Божи гроб. Започвайки около 11:00 сутринта, християнските араби пеят традиционни химни на висок глас. Тези песнопения датират от турската окупация на Йерусалим през 13-ти век, период, в който на християните не е било позволено да пеят другаде освен в църквите.
Още: Чудото на Мария Магдалена с първото червено яйце
„Ние сме християните, християни сме от векове и ще бъдем во веки веков. Амин!“
„Ние сме християните, християни сме от векове и ще бъдем во веки веков. Амин!“ – скандират те с цяло гърло под звуците на барабани. Барабанистите седят на раменете на други, които танцуват енергично около Светия циборий. Но в 13:00 ч. песнопенията заглъхват и след това настъпва напрегната тишина, заредена с очакването на великата Божия сила, на която всички да стават свидетели.
Малко след това делегация от местните власти си пробива път през тълпата. По времето на турската окупация на Палестина те са били турци мюсюлмани; днес са израелци. Тяхната функция е да представят римляните по времето на Исус.
Кога се пали Благодатният огън
Евангелията говорят за римляните, които отишли да запечатат гроба на Исус, така че учениците му да не откраднат тялото му и да твърдят, че е възкръснал. По същия начин израелските власти на тази Велика събота идват и запечатват гробницата с восък. Преди да запечатат вратата, те следват обичая да влизат в гробницата, за да проверят за скрит източник на огън, който би измамил чудото.
Още: Откриха доказателства за асирийската кампания срещу Юдея, довела до обсадата на Йерусалим
Как става чудото
След това православният патриарх влиза сам в Светия гроб. Чуйте този разказ на патриарх Диодор, който бил патриарх от 1981 до 2000 г.:
„Влизам в гроба и коленича в свят страх пред мястото, където Христос е лежал след Своята смърт и където Той възкръсна от мъртвите. Намирам пътя си през тъмнината към вътрешната стая, в която падам на колене. Казвам определени молитви, които са ни предадени през вековете, и след като ги изрека, чакам. Понякога може да чакам няколко минути, но обикновено чудото се случва веднага след като съм казал молитвите.
„От сърцевината на самия камък, върху който Исус лежал, се излива неопределима светлина. Обикновено има син оттенък, но цветът може да се промени и да приеме много различни нюанси. Не може да се опише с човешки термини. Светлината се издига от камъка, както мъглата може да се издига от езеро – почти изглежда сякаш камъкът е покрит от влажен облак, но е лек. Тази светлина всяка година се държи различно. Понякога покрива само камъка, докато друг път осветява целия гроб, така че хората, които стоят извън гробницата и гледат в нея, ще видят, че светлината не гори - никога не съм изгарял брадата си през всичките шестнадесет години, през които съм бил патриарх в Йерусалим, и светлината е с различна консистенция от нормалния огън, който гори в маслена лампа.
Още: Какво се случва, ако не знаете дали сте кръстени? Ето какво прави църквата в този случай
В определен момент светлината се издига и образува колона, в която огънят е от различно естество, така че аз мога да запаля свещите си от него. Когато по този начин съм получил пламъка на свещите си, излизам и давам огъня първо на арменския патриарх, а след това на коптския. След това давам пламъка на всички хора, присъстващи в Църквата.“
Човек, който преживява чудото отблизо, напуска Йерусалим променен
Когато патриархът излиза със запалени и светещи в мрака две свещи, в църквата се разнася юбилеен рев.
Чудото не се ограничава до това, което всъщност се случва в малката гробница, където се моли патриархът. За синята светлина се съобщава, че се появява и е активна извън гробницата.
Още: Националната библиотека пази най-малката книга с Господнята молитва у нас (ВИДЕО)
Всяка година много вярващи твърдят, че тази чудотворна светлина по собствена инициатива запалва свещите, които държат в ръцете си. Всички в църквата чакат със свещи с надеждата да се запалят спонтанно. Често незапалените маслени лампи улавят светлината сами пред очите на поклонниците.
Всичко, което трябва да знаете за православната молитва
Вижда се как синият пламък се движи на различни места в Църквата. Редица подписани свидетелства на поклонници, чиито свещи са запалени спонтанно, свидетелстват за валидността на тези запалвания. Човекът, който преживява чудото отблизо, като има огън на свещта или вижда синята светлина, обикновено напуска Йерусалим променен.
Първото писмено описание на Благодатния огън
Първото писмено описание на Благодатния огън датира от четвърти век, но авторите пишат за събития, случили се през първи век. И така, свети Йоан Дамаскин и Григорий Нисийски разказват как апостол Петър видял светата светлина в Божи гроб след възкресението на Христос. „Човек може да проследи чудото през вековете в многото маршрути на Светата земя“, пише руският игумен Даниил в своя пътепис, написан през годините 1106-07.
Още: Благодатният огън слезе в храма над Божи гроб в Йерусалим
Как мюсюлманският муезин стана православен християнин
Страшната чест да призове чудото на Благодатния огън е запазена за православния патриарх – буквално запазена от божествена заповед. Няколко пъти през вековете духовници от други църкви или мюсюлмански завоеватели се опитвали да изгонят патриарха от Божи гроб на Велика събота. Когато това било направено през 1579 г., докато православният патриарх Софроний IV стоял наскърбен със своето паство на изхода на църквата на Божи гроб близо до лявата колона, божествена светлина разцепила тази колона вертикално и Благодатният огън блеснала близо до православния патриарх. Мюсюлманският муезин, наречен Туном, който видял чудотворното събитие от съседна джамия, веднага изоставил мюсюлманската религия и станал православен християнин. Разделената колона може да се види и до днес.
Да видиш означава да повярваш
Многобройни онлайн видеоклипове на Благодатния огън са достъпни в youtube.
Още: Благодатният огън - между чудото, мистиката и вярата (ВИДЕО)
"За тези, които вярват, не е необходимо обяснение. За тези, които не вярват, не е възможно обяснение."