Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Берлин и Анкара кръстосаха шпаги заради дюнери

25 юли 2024, 14:00 часа

Германия и Турция кръстосаха шпаги заради дюнера. Берлин обжалва опита на Анкара да даде на обичаната улична храна същия защитен статус в ЕС, като испанската шунка серано и неаполитанската пица, съобщи „Гардиън“.

Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 23 декември /валутен калкулатор/

Още: Турска лира - лев. Колко струва една турска лира към един български лев днес, 23 декември /валутен калкулатор/

"Битката" започна през април, когато Турция подаде заявление за регистриране на дюнера като свой „традиционен специалитет“ в Европа. Това означава, че етикетът може да се използва само от тези, които спазват определените производствени методи и изисквания за месото.

Германия твърди, че това би създало големи бюрократични пречки и би повишило цената на популярната храна. Т.нар. инфлация на дюнерите вече е взривоопасен въпрос, свързан с разходите на живот, който е в центъра на вниманието на избирателите в навечерието на решаващите избори през септември. Берлин наложи своето вето точно преди крайния срок, определен от ЕС - 24 юли.

Още: Топ 5 традиционни немски ястия, които са известни по цял свят

Още: 5 подаръка, които НЕ трябва да подарявате на Нова година 2025

Още: Знаете ли имената на всички елени на Дядо Коледа?

Ако заявлението на Анкара бъде удовлетворено, само говеждо и агнешко месо „хоризонтално нарязано на котлети с дебелина 3-5 мм“ може да бъде продавано като дюнер. Пилешките котлети могат да бъдат по-дебели, докато мляното месо ще бъде напълно забранено.

Възрастта на животните, от които произхожда месото, и ножът за рязане също трябва да отговарят на определени изисквания, както и подправките за мариноване на месото. Това става ясно от изявлението на Международната федерация „Дюнер“ в Истанбул, която твърди, че ястието е неразделна част от „кулинарното наследство“ на Турция.

Още: Стихотворение на деня, 23 декември, от Елин Пелин

Още: Шамфъстък - как влияе на пикочната киселина и холестерола

Залогът е голям, тъй като продажбите на дюнери в Германия възлизат на около 7 млрд. евро годишно. Всеки трети германец яде поне един дюнер на месец, но това става все по-тежко за портфейлите им.

Левицата в Германия призова парламента да въведе Dönerpreisbremse или таван на цената на дюнера. Тя твърди, че цените на дюнерите са скочили до 10 евро в някои немски градове, в сравнение с 4 евро само преди две години.

Още: 5 подаръка, които да подарите за Нова година 2025 - привличат щастие и късмет

Още: Лекар: Чесън - вдига или сваля кръвна захар и подходящ ли е при диабет

Още: "Той", "тя" и "то" не стигат": В Германия могат да ви глобят, ако не знаете новите местоимения

Както Турция, така и Германия, със своята 2,7-милионна турска диаспора, претендират, че са родното място на дюнера.

Деликатесът от тънко нарязано и изпечено месо е представен в Германия от турските мигранти. Те го гарнират с нарязани зеленчуци и го заливат с чеснов или лют сос.

Двукултурното значение на дюнера предизвика скандал в Германия по време на държавното посещение на президента Франк-Валтер Щайнмайер в Истанбул през април с дюнер в ръка.

Ако Турция успее в опита си за регистрация, новите правила ще имат „катастрофални последици за гастрономическия бизнес, както и за потребителите“, заяви пред местни медии Ингрид Хартгес, ръководител на Германската асоциация на хотелиерите и ресторантьорите.

Още: Известна гръцка певица напът да скара Гърция и Турция

Новите европейски регулации ще представляват „намеса на германския пазар с осезаемо икономическо въздействие“, съобщи пред „Политико“ министерството на земеделието, ръководено от Джем Йоздемир, политик от Зелените с турски корени.

„Това е атака срещу културната идентичност на Германия“, каза берлинският социолог Еберхард Зайдел, който е написал книга за историята на дюнера в ежедневника „Франкфуртер Алгемайне Цайтунг“.

Въпреки това Германия произвежда главозамайващо разнообразие от разновидности на дюнера, включително телешки и вегетариански варианти, разновидности на базата на картофи в Олденбург и leberkäs кебапчета в Бавария. Някои магазини предлагат дори шоколадови дюнери за десерт.

Двете държави разполагат с шест месеца, за да намерят компромис, в противен случай ЕК ще трябва да се произнесе по спора. Въпреки че Турция не е част от ЕС, трети държави могат да регистрират продукти за защита в блока. 

Още: Професионален готвач издаде ТАЙНАТА на месото за ДЮНЕР. Научете как да го мариновате!

Превод: БГНЕС

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елена Страхилова
Елена Страхилова Отговорен редактор
Новините днес