Според резултатите от проведеното глобално проучване Global Drug Survey (GDS), австралийците са най-склонни да злоупотребяват с алкохол през 2020 г. в световен мащаб.
Според проучването, в което са участвали повече от 32 000 респонденти от 22 страни в света, средностатистическият жител на Австралия се напива около 27 пъти годишно, на Дания и Финландия - 23,8, на САЩ - 23,1, на Великобритания - 22,5, на Канада - 22, на Ирландия - 20. Алкохолната интоксикация се определя от проучването като изпиване на такава доза галкохолна напитка, която намалява умствената и физическата работоспособност и пречи на човека да пази равновесие, да се концентрира и да говори ясно.
Най-малко са злоупотребявали с алкохол през годината жителите на Мексико (9 пъти за годината), Нова Зеландия (10,3), Германия и Румъния (10,6 и за двете страни) и Испания (10,8).
Участниците в проучването, които са прекалили с алкохола, съжаляват за това в 21% от случаите (с 12% по-малко от миналата година), като основната причина за съжалението е навикът да се пие твърде много и твърде бързо. Втората най-съжалителна причина е решението да се смесят няколко питиета, а третата е изборът на компания.
Кралският технологичен университет в Мелбърн, провел проучването като част от глобалното проучване на GDS, заяви, че австралийците са начело на списъка на често пиещите заради дългата карантина в страната, затворена от властите от март 2020 г. "Възможно е това затваряне да е свързано, въпреки че очевидно културата на пиене също играе роля", казва Моника Барат, която ръководи GDS Австралия. Тя отбелязва, че почти една четвърт от австралийците, които злоупотребяват с алкохол (24%), съжаляват за това.
В обобщението на проучването на GDS се отбелязва също така, че преди всичко тези, които пият редовно, трябва да променят културата си на пиене и да пият по-рядко и по-бавно, както и да избягват пиещите компании и смесването на различни напитки.