Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Австралия е по-голяма от Луната? Най-интересните и странни факти, които със сигурност не знаете (ВИДЕО)

13 февруари 2025, 16:07 часа • 833 прочитания

Съдържание:

Чудили ли сте се някога колко е голяма Австралия, как мислят октоподите и кой е най-старият ресторант в света? Ако отговорът е да, то вероятно вече знаете цялата тази информация. Ако обаче тези въпроси не са се раждали в съзнанието ви, то настанете се удобно, защото днес ще ви запознаем с едни от най-интересните и странни факти в света. 

5. Австралия изглежда по-голяма от Луната, но не е!

Снимка: IStock

Може би сте чували, че Австралия е по-голяма от Луната, но това зависи от начина, по който правим сравнението. Ако измерим ширината на Австралия – разстоянието от западния до източния ѝ бряг – тя е около 4 000 км. За сравнение, диаметърът на Луната е 3 474 км.

Това означава, че ако поставим Австралия до Луната, тя ще изглежда малко по-широка!

Но когато говорим за общата повърхност, Луната е далеч по-голяма. Площта на Австралия е около 7,7 милиона квадратни километра, докато Луната има внушителните 37,9 милиона квадратни километра – почти пет пъти повече! Така че, въпреки че Австралия може да изглежда по-голяма на карта, Луната всъщност е много по-голямо небесно тяло. Ако Луната беше една гигантска суша, на нея можеше да се поберат няколко Австралии!

4. Пипалата на октопода действат сякаш имат собствен ум!

Снимка: IStock 

Това се дължи на факта, че две трети от невроните на октопода не се намират в главата му, а в неговите пипала. Невроните са клетки, които събират сензорна информация, вземат решения и контролират движенията.

Това означава, че пипалата на октопода могат да решават проблеми самостоятелно, без нужда от команда от мозъка. Например, октоподът може да използва едно пипало, за да отвори мида, докато друго изследва околната среда самостоятелно.

Дори ако пипалото бъде отделено от тялото, то може да продължи да реагира на стимули и да извършва сложни движения за известно време! Тази уникална нервна система прави октоподите изключително гъвкави, адаптивни и интелигентни същества – истински магьосници на океана.

3. В Испания има ресторант, който работи от повече от 300 години

Снимка: IStock

В сърцето на Мадрид се намира най-старият действащ ресторант в света според Гинес – Restaurante Botín, основан през 1725 г. Той не само е оцелял през вековете, но и все още използва оригиналната си дървена пещ за приготвяне на традиционни испански ястия.

Едно от най-известните му ястия е печеното прасенце (cochinillo asado), което се готви на бавен огън, докато кожата стане хрупкава, а месото – крехко и сочно. Дори известният писател Ърнест Хемингуей е бил сред редовните клиенти и споменава ресторанта в своя роман “И изгрява слънце”!

2. Плесен, която строи транспортни мрежи

Източник: Sinhyui / Stock

Physarum polycephalum е слузеста плесен, едноклетъчен амебоиден организъм, който расте като зеленикаво-жълта система от жилки. Тези вени образуват тръбна мрежа, която е оптимизирана за ефективно пренасяне на хранителни вещества в целия организъм. Слузестите плесени първо „търсят храна“ в широка област, след което прецизират своята тръбна мрежа, за да оптимизират транспортирането на хранителните вещества.

Още през 2010 г. екип от изследователи от Япония и Обединеното кралство захранва слузеста плесен с хранителни вещества, подредени така, че да имитират възлите на системата на метрото в Токио. Получената мрежа е поразително подобна на истинската и предизвика появата на това, което сега е известно като биологично вдъхновен адаптивен мрежов дизайн. След това други изследователи са провели подобни проучвания в контекста на собствените си регионални железопътни или пътни транспортни мрежи.

1. Кравите убиват повече хора от акулите

Източник: Pixabay 

Знаете ли, че кравите всъщност убиват повече хора от акулите?

Въпреки че нападенията на акули често са в светлината на прожекторите, те са изключително редки – около 10 смъртни случая годишно. От друга страна обаче кравите, които обикновено се възприемат като спокойни и безвредни животни, са отговорни за около 20-30 смъртни случая всяка година, главно поради инциденти в селското стопанство.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Александра Йошева
Александра Йошева Отговорен редактор
Новините днес