Всички знаем, че Българската държава е основана през 681 г. от хан Аспарух, син на Кубрат, родоначалник на рода Дуло. Но сред историците съществуват и други теории, посочващи друго начало и друг родоначалник на легендарния род.
Още: 7 неща от хладилника, които трябва да изхвърлите още сега
Още: Как завесите ви да изглеждат като нови – лесни стъпки за перфектен резултат
Именник на българските владетели
През 1861 г. руският учен Александър Попов открива Именника на българските владетели при изследване на руски летописи. Известни са три руски преписа на този документ, най-ранният от които е от края на 15 век (Уваров препис). Именникът представлява кратък летопис с имената и родовете на няколко ранни български владетели. Посочени са датите на възцаряването им на престола и продължителността на управлението. Титлата хан не се споменава при нито един от тях. Споменава се титлата “княз”, с която са наречени Аспарух и петимата му предшественици.
Кой е първият български владетел според Именника на българските ханове?
Кой е първият владетел според Именника?
Още: Надхитрите сезонните болести с тези основни продукти – имате ги у дома
Още: Думите са енергия: Никога не говорете лошо за себе си, дори на шега. Умът ни не прави разлика
Авитохол
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Бърза домакинска помощ: Ето как да почистим и най-загорелите тенджери
“Авитохол живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година (на завземането на властта) дилам твирем” (дилом - змия, месец “твирем“ -четвърти).
Според тълкуването на Васил Златарски това е 146 г. , според това на Петър Добрев - 165 г.
Кой е Авитохол?
Освен споменаването на това име в Именника на българските владетели, всички други сведения за Авитохол са само предположения. Няма категорични данни за неговото реално управление и живот. Ето най-популярните теории за Авитохол:
Легендата за Авитохол
Преди много хиляди години едно малко детенце било отвлечено от люлката. Злодеите го понесли към своята пещера, но то пищяло толкова силно, че те се ядосали и го захвърлили сам-самичко в гората. Дни и нощи плакало, но никой не идвал да го спаси. Изведнъж се появила чудна сърна. Тя дотичала при детето и започнала да го кърми като родна майка. Така детенцето тръгнало със сърната и тя се грижила за него. Млякото й било вълшебно, детенцето растяло не с дни, а с часове и скоро се превърнало в голям и силен юнак. Очите му били благи и кротки като на елен, а ръцете му силни и яки като ствол на горски дъб. Никой не можел да победи този приказен юнак, но той бил толкова добър, че никога не закачал добрите хора. Преследвал само разбойниците и крадците. Когато чеул, че някъде се е появил злодей, веднага го намирал и наказвал.
Още: Как да подсилим изтощената коса след боядисване?
Още: Кои билки се смята, че помагат за брадавици?
Естествено всички девойки били очаровани от него и той се оженил за най-красивата от тях. Родили им се чудни деца - всичките юнаци с кротки като на сърна очи. Родът се разраснал, но нямал име. Синовете все питали “Татко, как да се нарича нашият род?”
Тогава той дал необикновено име, което никой друг народ не може да произнесе и да се нарече така: българи.
Този юнак бил Авитохол. За съжаление, няма писмени свидетелства за това, само предположения.
Според Петър Добрев името се превежда чрез памирските езици: “Ави” - сърне и “тохол” - син, т.е. Авитохол означава "Син на сърната".
Кои са десетте най-велики български владетели?
Авитохол е Атила
Популярно, но не особено достоверно, е предположението, че Атила и Авитохол са едно и също лице. Второто име в “Именника на българските владетели “ е Ирник, т.е. наследника на Авитохол. Любимият син на хунския вожд Атила се казва Ернак, оттук идва и предположението, че Авитохол е Атила, така както Ирник е Ернак.
Според проф. Васил Златарски тази хипотеза е несъстоятелна, подобно мнение се приема и от доста съвременни историци.
Авитохол в книгите
И като не можем да намерим точен научен отговор на въпроса Кой е Авитохол, нека се обърнем към книгите за него:
“Авитохол бе потънал в някакво странно състояние…Какво бе най-важното нещо, до което бе достигнал: че всеки българин трябва да съчетае в себе си три души и да следва Пътя на воина (багатура), Пътя на монаха (колобъра), Пътя на човека или на знаещия (тумира) и тогава в него ще се появи орендата, божественото прозрение; то ще бъде спуснато от Небето към него, това е Пътят на владетеля (кана). Така всеки, по всяко време, можеше да стане българин.
Българин е не толкова категория на човек, принадлежащ към народа на българите, колкото състояние на духа и Силата (орендата).”
“Тангра”, Токораз Исто