Група археолози от Италия и Съединените щати откриха в древно гробище в италианския регион Умбрия останките на дете, за което се предполага, че е починало от малария и е погребано с камък в устата си според специален ритуал, известен като "погребение на вампир", съобщава уебсайта на университета в Аризона.
Групата археолози от Италия, университета в щата Аризона и университета в Станфорд са провеждали разкопки в детско гробище от V век в италианската община Луняно ин Таверина. Според учените местните жители са вярвали, че ако погребат починалия от малария с камък в устата си, той "няма да може да възкръсне от мъртвите и да разпространи болестта сред живите".
"Никога не съм се срещал с нещо подобно. Това е невероятно страховито и странно. Тук наричат това "вампира на Луняно ", каза археологът и професор в университета в Аризона Дейвид Сорен.
Гробището в Луняно ин Таверина се счита за уникално от археолозите. По-рано те откриха там необичайни гробове на деца и бебета, погребани с останките на животни, с бронзов котел, напълнен с пепел или с камъни, привързани за ръцете и краката на мъртвите.
"Ние знаем, че римляните са прибягвали до магьосничество, за да запазят "злото" в тялото на починалия", каза Сорен. Той обясни, че в случая на въпросното гробище "зло" означава малария. ДНК тестовете на някои от откритите кости потвърждават теорията на археолога.
Според ръководителя на разкопките Дейвид Пикела находката ще позволи на учените да разберат повече не само за сериозната епидемия от малария, пред която Умбрия се е сблъскала преди около 1500 години, но и за това как местното население се е опитвало да се бори с болестта.
"Вампирски погребения" вече са открити както в Италия, така и в чужбина. През 2009 г. във Венеция сред останки от XVI век е открит скелет на възрастна жена с камък в устата, наречен "вампирът на Венеция". През 2017 г. в английския окръг Нортхемптъншир археолозите откриха останките на мъж, датиращи от III-IV век, погребан с лице надолу с камък в устата си.
*Информация РИА Новости, БГНЕС