Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Апетитът към евтини дрехи: Задава ли се краят на бързата мода?

15 февруари 2024, 09:41 часа

Всяка година 85% от целия текстил отива на сметищата. Данни на Асоциацията по текстилно рециклиране показват, че три пети от всички дрехи завършват на сметища. Ако тенденцията се запази, 134 милиона тона текстилни отпадъци годишно заплашват околната среда до 2030 г. Консултантът на Асоциацията за текстилно рециклиране адвокат Надя Съботинова обясни какво трябва да се направи по въпроса в студиото на Bulgaria on air.

Още: Най-вкусната салата от цвекло, която всеки ще хареса

Още: Как супер лесно да приготвим любимите аспержи

"Необходимо е да се приеме стабилна законодателна рамка, която да казва на всички заинтересовани страни какви ангажименти имат,“ казва тя. Тя посочи, че Европейската комисия се е заела сериозно с различни похвати. В стратегията за кръгов текстил, която излиза миналата година, са заложени основните параметри, които трябва да се постигнат както на законодателно, така и на политическо ниво. До 2030 г. ние трябва да можем да си купуваме по-устойчиви дрехи и по-устойчив текстил, по възможност да е рециклируем и да има рециклирани материали.

Още: Нов сериал разкрива мрачните тайни на Dior и Chanel (ТРЕЙЛЪР)

Предпочитанията за мода на поколението Z

Според нея поколението Z има изключително екологично съзнание, така че то иска да живее по-устойчиво, по-здравословно и по-качествено. „Устойчивото пазаруване е контрапункт на така наречената бърза мода, която има за цел в рамките на 15 дни да изкара една дреха от етап на проектиране до директна продажба на крайния клиент. Устойчивото пазаруване е пазаруване със смисъл, така че ние, когато си купим една дреха, тя да бъде използвана по-дълго време, да бъде качествена и произведена по безопасен начин, без опасни вещества вътре в нея. Шивашката и текстилната промишленост използват над 1900 химикала в производствата основно в багренето", поясни адв. Съботинова.

Още: Наистина ли кейлът е по-полезен от класическото зеле

Още: Как се правят традиционните колачета за Бъдни вечер

Тя поясни за идеята да се въведе дигитален паспорт, в който потребителите да имат яснота за това дрехата от какъв материал е произведена и колко време горе-долу ще издържи.

Снимка: iStock

Още: Как модната индустрия вреди на климата (СНИМКИ)

Още: Гъвкава диета - гъвкаво ядем каквото си искаме

Още: Какво задължително се слага на маса на Бъдни вечер

Апетит към евтините дрехи

Индустрията предлага различни модни колекции, които се сменят бързо. Според консултантът на Асоциацията за текстилно рециклиране целия свят ще забави това и ще се даде ход на по-качествени и устойчиви материали. Относно по-високата цена на по-качествените дрехи тя казва, „ако погледнете цената през здравето си ще видите, че няма в дългосрочен план да ви излезе по-скъпа“.

"Когато в една материя са използвани опасни вещества, това безусловно се отразява на здравето", подчерта Съботинова.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Виктория Кунева
Виктория Кунева Отговорен редактор
Новините днес