Чували ли сте някога за непоносимостта към алкохола? Това състояние често може да бъде объркано с алергията към алкохола, защото предизвиква незабавни и неприятни реакции след пиене.
Д-р Флоренсия Вилафане разяснява каква е разликата.
Алергия към алкохол се появява, защото имунната система реагира на компонентите, които алкохолната напитка съдържа (пшеница, ечемик, ръж и др.). При непоносимостта, обаче, към алкохола проблемът съществува, защото генетично заболяване не позволява на организма да разгражда ефективно етанола. В някои случаи алергичната реакция прилича на непоносимостта към алкохола, защото организмът реагира на химически компоненти или консерванти, които причиняват негативни реакции.
Какви са причините за непоносимостта към алкохола?
Това е генетично заболяване, при което организмът не е в състояние да произведе ензима, необходим за метаболизирането на алкохола; или просто такъв ензим се синтезира, но остава неактивен. Названието на този ензим е „алкохолна дехидрогеназа“ (ADH). Благодарение на него черният дроб трансформира етанола в ацеталдехид – което вещество във високи концентрации може да предизвика увреждане на клетките. За да не се случи така, друг ензим, наречен „алдехидна дехидрогеназа 2“ (ALDH2), превръща ацеталдехида в оцетна киселина (оцет), а тя е нетоксично съединение.
Алергия към алкохол - тези хора са под риск
При непоносимостта към алкохола генетичната мутация прави алдехидната дехидрогеназа 2 неактивна – затова организмът не е в състояние да я елиминира и тя се събира в кръвта.
При това, има съставки в някои алкохолни напитки, особено във виното и бирата, които могат да причинят типични реакции на непоносимост. Тези компоненти включват следното:
- консерванти, особено сулфити;
- химични съединения;
- зърнени храни, като ечемик и др.;
- хистамин, страничен продукт от ферментацията.
Какви фактори са рискови?
Преобладаващият рисков фактор за непоносимостта към алкохола е азиатски произход на човека – тези хора е по-вероятно да бъдат с наследствена генетична мутация в ензима. Според проучване, публикувано в списанието BMC Evolutionary Biology, тази мутация е свързана с култивирането на ориза в Южен Китай преди няколко века. Съществуват и други рискови фактори, като например:
- астма или алергичен ринит (със сълзене на очите, хрема и запушване на носа);
- алергия към зърнени или други храни;
- лимфом на Ходжкин (т. е. рак в лимфната система).
Симптоми, които показват непоносимост към алкохол
Характерният признак за непоносимост към алкохола е зачервяване на кожата, особено на лицето, гърдите и шията. Ала може да изникнат и други признаци:
- гадене, повръщане и диария;
- тахикардия (учестен пулс) и хипотония (ниско кръвно);
- уртикария (парене и сърбеж на кожата);
- умора, пулсиращо главоболие и други симптоми, наподобяващи махмурлук;
- влошаване на съществуваща астма.
9 признака, че имате непоносимост към алкохола
Лечение и профилактика на алкохолна непоносимост
Няма начин да се предотврати алкохолната непоносимост и не съществува лечение за нея, тъй като не е възможно ензимът да функционира правилно. В резултат на това единственото решение за избягване на появата на тези симптоми е да не се консумират алкохолни напитки.
Във всеки случай, ако по някакъв повод се погълне етанол, е най-добре да се консултирате с лекар, за да узнаете как да постъпите, щом евентуално се появят симптоми. Друга важна препоръка е да се избягва тютюнопушенето, тъй като то също причинява повишаване на нивата на ацеталдехида. Употребата на антиациди или антихистамини може да намали симптомите и по този начин да маскира проявите на алкохолната непоносимост.
Алкохолна непоносимост е неизбежна
Не е възможно да се избегне такова състояние, понеже това е генетична промяна. Не забравяйте, че ако веднага след пиене на алкохол получите зачервяване на кожата, тахикардия, хипотония или някой от споменатите вече симптоми, е препоръчително да потърсите специалист и да преминете диагностичен тест.
Внимание! Тази статия е само информативна. Избягвайте самолекуване и задължително се допитайте до медик-специалист!