Литературното средство, използвано от творците за изразяване на големи и сложни идеи по достъпен начин, наречено алегория, позволява на писателите да създадат дистанция между себе си и проблемите, които обсъждат. Алегориите са подобни на метафорите, тъй като и двете илюстрират идея, като правят сравнение с нещо друго.
Още: Какво крие вашата четка за коса: Невидимата заплаха, за която трихолозите предупреждават
Още: Защо се смята, че чесновата вода помага за силен имунитет
За какво се използва алегорията и видове алегория
Алегорията дава свобода и прикритие на автора да говори за теми, противоречиви идеи, за които би било твърде опасно, за да се говори открито. Различните алегории преследват и други различни цели. Често са сравнявани с метафорите. Алегорията обаче е разказ, който използва символи за представяне на абстрактни понятия, докато метафората директно сравнява две неща, за да създаде ново значение. И алегорията, и метафората използват символизъм, но алегориите включват по-разширен и сложен набор от символи и често са структурирани като цялостен разказ.
Още: Индийски учен реши санскритски пъзел на 2500 години
- Библейска алегория – позовава се на теми от Библията и често изследва борбата между доброто и злото.
- Съвременна алегория включва много случаи на явление, наречено „алегореза“, което се отнася до тълкуването на произведения като алегорични, без те непременно да са предвидени по този начин.
- Басните също могат да се разглеждат като алегория. Басните на Езоп са алегория под формата на поучителни уроци – истории, от които учат децата се учат кое поведение е правилно и кое – грешно, какво да ценят и как да подредят приоритетите в живота си. Примери за кратки алегории с нравоучителен и възпитателен характер са не само басните, но и притчите и параболите.
- Алегориите са изцяло символично произведение, което означава, че всичко в историята - герои, събития и места – е предназначено да изобразява абстрактна идея.
- В елементарната си форма алегорията се изчерпва с разтълкуването на конкретния образ, а при по-сложните си форми на преносния смисъл, вложен в разказаните или в изобразените прояви, от които могат да бъдат извлечени общозначими изводи. В такива случаи алегорията бива съчетана с възпитателни похвати и с нравоучителни внушения.
Произход на думата алегория
Алегория има гръцки произход и от гръцки език означава говоря публично. Етимологията е следната: средноанглийски език (от XII до края на XV в.) allegorie, от латински – allegoria, от древногръцки - ἀλληγορία.
Още: 7 неща от хладилника, които трябва да изхвърлите още сега
Още: Как завесите ви да изглеждат като нови – лесни стъпки за перфектен резултат
Въпреки че значението на думата е свързано с реч и говор, алегорията далеч не присъства само в речта и може да се съдържа и в изобразителното изкуство, скулптурата и други изкуства. Алегория се използва като средство за експресия в много форми на изкуството: в живописта по време на Възраждането, в скулптурата и т.н.
Още: Как правописните грешки превърнаха двама украинци в милиардери
Още: Надхитрите сезонните болести с тези основни продукти – имате ги у дома
Още: Думите са енергия: Никога не говорете лошо за себе си, дори на шега. Умът ни не прави разлика