Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Ако климатикът мирише на оцет - имате следния проблем...

02 февруари 2023, 15:21 часа

Днес почти всички жилищни и офис-помещения са оборудвани с климатични системи. Те осигуряват комфортна температура; но, както всяко оборудване, изискват периодично обслужване.

Още: Какво крие вашата четка за коса: Невидимата заплаха, за която трихолозите предупреждават

Още: Защо се смята, че чесновата вода помага за силен имунитет

Лошата миризма от климатика е честа последица от неправилната му поддръжка. Това в никакъв случай не трябва да се пренебрегва, тъй като може да повлияе неблагоприятно върху здравето на хората, които са в съответното помещение.

Защо климатикът мирише: причини?

Когато климатичната сплит-система работи, при охлаждането на топлия въздух се образува кондензат. Той се събира в специален контейнер и се изхвърля през дренажна тръба. Проблемът обаче е, че топлата и влажна среда създава благоприятни условия за жизнената дейност на различни микроорганизми, бактерии, гъбички. Последицата от тяхното развитие е появата на лоша кисела миризма от климатика, която може да се елиминира само чрез почистване на оборудването.

Още: 7 неща от хладилника, които трябва да изхвърлите още сега

Още: Как завесите ви да изглеждат като нови – лесни стъпки за перфектен резултат

Как да изберем най-подходящия климатик на LG спрямо дома, в който живеем

Друга причина за появата на неприятна миризма от климатика е натрупването на миризми в самото помещение в апартамента. Не всички климатични устройства осигуряват всмукване на въздух от улицата, някои работят в режим на рециркулация. В резултат на това всички миризми в помещението се натрупват и връщат обратно от устройството в самото помещение – и, за беда, в още по-наситена, концентрирана форма.

В някои климатици кондензатът се отстранява не на улицата, а в канализацията. Ако съответният сифон се повреди или не е изначално монтиран за отвеждане на влагата в канализацията, а това е било сторено импровизирано и допълнително, неприятните миризми скоро ще изпълнят помещението, което със сигурност ще създаде дискомфорт за обитателите му.

Какви рискове крие домашният климатик?

Още: Бърза домакинска помощ: Ето как да почистим и най-загорелите тенджери

Още: Знаете ли кога настъпва китайската нова година?

С какво е опасна миризмата откъм сплит-системата?

Особено често зловонието се появява след включване на климатика подир дълга пауза. Причината е, че през времето, в което инсталацията не работи, в нея са се размножили акари, бактерии и други вредни микроорганизми.

Миризмата от климатика е не просто неудобство, но и опасност за човешкото здраве. Принудително нагнетяваният тежък застоял въздух може да провокира изостряне на хронични заболявания и поява на нови. Проблемът се понася трудно от хората, страдащи от алергии, астма, белодробни заболявания.

Особено опасно е, ако вонящият климатик е монтиран на многолюдно място. Поради ненавременното почистване на филтрите се рискува здравето не само на служителите в супермаркети, търговски центрове и офиси, но и на обикновените посетители, особено на децата.

Какво да сторите, за да премахнете миризмата от климатика?

Някои видове климатични устройства имат озонови и сребърни самопочистващи се филтри. Но такива мерки за сигурност са налице само в скъпите климатици на водещи производители. Потребителите на по-евтините модели продължават да се сблъскват с належащия въпрос - как да се избавят от лошата миризма на домашен или офис-климатик?

Вентилатор или климатик? Ще се изненадате кое е по-вредно

Преди да прибегнете до сложни методи за премахване на неприятните миризми, си струва да опитате най-простия - почистване на филтрите на устройството. За целта трябва внимателно да повдигнете или свалите предния панел от вътрешното тяло на сплит-системата, да извадите филтрите и да ги измиете под топла течаща вода. Най-радикалният начин за почистване на климатика е пълното му разглобяване и механично почистване. Най-добре е да поверите тази процедура на специалисти.

Само почистването на изпарителя ще ви избави от миризмата. За целта се разпръскват специални вещества в близост до устройството, работещо във вентилационен режим. Дезинфекцията на повърхността на изпарителя отнема около 15-20 минути. Едновременно се извършва превантивно почистване на работната зона на устройството. По време на процедурата върху повърхностите на частите се образува антибактериален филм (плака), който предпазва от развитието на бактерии и неприятна миризма. Но, ако миризмата от климатика е резултат от продължително занемаряване на почистването му, обработката на устройството с такива специални вещества дава само краткотраен ефект. За да получите по-сериозен резултат, е необходимо да разглобите и измиете цялата система.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Любомир Атанасов
Любомир Атанасов Отговорен редактор
Новините днес