Медът е една от храните, които може да се съхраняват дълго, без да загубят хранителните си качества. Но въпреки това, ако се съхранява неправилно той може да ферментира и тогава е по-добре да не се консумира.
Признаците, които издават, че медът е негоден за консумация
Ако медът е променил цвета си и е почернял, това вероятно се дължи на грешния съд за съхранение на продукта. Той трябва да се съхранява в буркан от тъмно стъкло.
Признаците за развален мед са много пяна върху горния слой на продукта, кисела и винена миризма, люспести кристали. Тогава това означава, че медът е ферментирал. В случая той не трябва да се консумира, за да се избегне лошо храносмилане.
Как е правилно да се слага мед в чая, за да се запазят полезните му свойства
Колко дълго може да се съхранява медът?
Общоприето е, че срокът на годност на меда зависи от условията, при които се съхранява. Запечатаният и пениран мед може да се съхранява много дълго време.
Максималният срок на съхранение на меда в затворени опаковки е 24 месеца. В плътно затворен контейнер не повече от една година. При вече отворена опаковка, той се съхранява не повече от 6 месеца. През това време медът губи основните си полезни качества.
Медът с добавки се съхранява не повече от 1 година. След отваряне срокът на годност е не повече от 2 месеца.
Какво ще се случи с тялото ви, ако всеки ден пиете вода с мед
Когато медът е запечатан с восък, той няма достъп на въздух. Намаляват се окислителните процеси и се удължава срокът на годност. В пчелните пити е най-добре медът да се съхранява в стъклени или керамични съдове без достъп на светлина. Капакът трябва да затваря плътно. При такива условия медът се съхранява от 10 до 15 години.
Как да разберем, че медът се е развалил
Ако медът се съхранява при благоприятни условия, едва ли ще се развали, защото той има бактерициден ефект.
Въпреки това дори и при правилно съхранение той губи хранителните вещества, които се съдържат в пресния продукт.
Мед в градината - ето как го използват опитните градинари
Например, външният вид на меда не се променя, но миризмата му може да се промени. Първият вариант е мирис на нектар, примесен с кисел полъх. Това показва, че метаболитите в меда са се увеличили, той може да започне да ферментира и да се развали. Този мед няма да вкисне, ако се запари в тенджера. Но неговите полезни свойства ще изчезнат напълно.
Ако забелязвате много пяна по повърхността на меда, а миризмата му е кисела и мирише на вино, това означава, че той вече е ферментирал и се е развалил. В случая е по-добре да не го консумирате.
Друг признак са люспестите кристали. Те се различават значително от кристалите на обикновения мед. В случая консумацията на този продукт може да доведе до лошо храносмилане.
Колко мед трябва да се яде дневно за здраве и поддържане на силен имунитет?
Кога медът се разваля?
Медът обикновено се разваля, ако не се съхранява правилно. Важен показател е температурата. Медът трябва да се съхранява при температура от -6 до +20 градуса.
Продуктът не трябва да се оставя на стайна температура. Ако температурата в помещението е над 20 градуса по Целзий, витамините изчезват от меда. Също така при нагряване на меда при температура +40, полезните му свойства изчезват.
Приемливо е медът да се съхранява в хладилник или фризер.
Чудна домашна смес за железен имунитет през студените грипни месеци
Не забравяйте, че не можете да променяте температурата на съхранение на меда. В противен случай той ще кристализира.
Що се отнася до влагата, колкото по-ниска е влажността, толкова по-добре за вашия мед.
Ако при отварянето на меда усетите специфична миризма на всякакви вещества - риба, бензин, боя - по-добре е да не го консумирате. Въпреки факта, че медът е бил съхраняван с плътно затворен капак, той може добре да абсорбира различни миризми.