Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

7 страхотни трика за богата и сочна реколта от ДОМАТИ

06 март 2022, 11:35 часа

Кой не желае да има на трапезата си свежи, сочни и ароматни домашно отгледани домати? За целта трябва да подберете най-добрите сортове и да ги засадите в началото на пролетта. По-нататък трябва да спазвате поредица от изисквания, а именно:

Още: Знаете ли къде има студени минерални извори в България?

Още: Месни заговезни - какво се прави за късмет през цялата година

Първо, почвата трябва да е леко киселинна. При установяването с помощта на pH тестер на: по-висока киселинност, добавяте доломитна вар, а ако алкалността е доминираща, то я намалявате със сяра или органичен компост.

Второ, засаждайте семената дълбоко, премахвайте близките до почвата листа и покрийте там стеблото с почва. Предварително, в дупките за посев посипете малко смес от почва, компост или/и епсомова сол (магнезиев сулфат), с което ще подсилите растежния процес.

Трето, за да запазите влагата и температурния баланс, както и за да предотвратите появата на плевели, то мулчирайте почвата като я покриете с натурални материали, най-често окосена трева, слама, листа, както и всеки друг вид органичен мулч.

Още: Месни заговезни - какво задължително се слага на трапезата

Още: Знаете ли всички от топ 10 на най- високите върхове в България?

Четвърто, торете периодично, през 2 седмици, засадената площ, като за целта използвате натрошени яйчени черупки или/и остатъка от кафе – така ще обогатите почвата с азот и калций. А да гарантирате желаната „сладост“ на плодовете, подхранвайте растенията с разтвор от сол и пепел, в съотношение 1 суп. лъжица към 1 ч. чаша, като количеството разтвор за съответното растение е около ½ л. През 15-ина дни пръскайте почвата около растенията (без листата им) с разтвор на епсомова сол (1 ч. л. на 3 ½ л вода), с което ще осигурявате необходимото количество магнезий.

Пето, поливайте не твърде често, но обилно. По този начин ще поддържате висока влажност на почвата. Внимавайте да не прекалявате, защото влагата в повече води до воднисти плодове. Поливната вода не трябва да е с „чешмена“ температура. Препоръчително е да използвате вода, престояла няколко часа на слънце, към която да прибавяте малко компост.

Шесто, пълноценният растеж на доматените плодове изисква процесът да се осъществява на тихо, добре осветено място. Тъй като са топлолюбиви растения, то поддържайте почвата да е с достатъчно висока температура като, с цел да ускорите нейното затопляне, покрийте я за около месец по-рано с черен найлон.

Седмо, за да насочите енергийното захранване изключително върху плодовете на растението, отстранявате разклоненията от основното му стебло, върху които няма плодове. Дръжте плодовете върху стеблото възможно по-дълго време до пълното им узряване, защото така в тях ще се концентрират повече хранителни вещества.
Доматите са широко използвани в кулинарията; те присъстват неизменно в най-различни супи и ястия, зеленчукови салати, сосове, лютеници и други. 

Още: Трите най-важни забрани на Задушница, които всички трябва да спазват

Още: Домашно пържено кюфте - лесна рецепта за пишман домакини

Ниската калоричност на доматите и множеството полезни хранителни вещества и витамини определя тези плодове като изключително здравословни по отношение на: перисталтиката, атеросклерозата, косопад, периодичния стрес, гнойни рани и други.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Григоров
Ивайло Григоров Отговорен редактор
Новините днес