Причина # 1: дехидратация
Още: 3 зодии ще намерят кармична яснота през АПРИЛ 2025
Още: Защо зъбите имат различна форма и големина?
Дехидратацията често се маскира като глад. Объркването възниква в хипоталамуса, частта от мозъка, която регулира апетита и жаждата. Ако сте много гладни, но осъзнавате, че сте пили твърде малко на ден, опитайте да започнете с чаша вода на всеки 15-20 минути.
Причина # 2: неспокоен сън 1
Липсата на сън и кошмари водят до повишени нива на грелин (хормон, който стимулира апетита) и намален лептин (отговорен за чувството за ситост). По този начин тялото отчаяно се опитва да компенсира липсата на енергия. Стандартните 7-8 часа сладък сън ще върнат хормоните и апетита в релси.
Още: Лечебните свойства на кехлибара, за които трябва да знаем
Още: Какъв шампоан трябва да използвате при боядисана коса?
ПРИЧИНА # 3: ХРАНИТЕ СЕ БЪРЗО
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 3 април /валутен калкулатор/
Учените са доказали, че чувството за ситост идва със закъснение, след около 20 минути. Така че не бързайте, яжте с умерено темпо - дайте време на мозъка си да изпрати сигнал до мозъка: „Това е! Достатъчно! " В противен случай съществува риск да ядете много повече, отколкото ви е необходимо, и в същото време да разпалите апетита си за в бъдеще.
Причина # 4: стрес 1
Стресът ни прави ненаситни. Когато сте напрегнати, в кръвта се произвеждат адреналин и кортизол. Повишеното ниво на тези хормони кара тялото да мисли, че е атакувано и се нуждае от допълнителна енергия - тук се събужда бушуващият апетит. Опитайте се да се противопоставяте на стреса по по-малко пищни начини, като йога или дихателни упражнения.
Още: Стихотворение на деня, 3 април, от Елисавета Багряна
Още: 4 зодии ще получат енергийно презареждане на 4 април 2025
ПРИЧИНА # 5: трябват ви протеини
За разлика от сладките и мазни храни, които само стимулират рецепторите, протеинът потиска апетита и води до по-силно усещане за ситост. Този ефект обяснява голямата популярност и ефективност на протеиновите диети.
ПРИЧИНА # 6: не ядете достатъчно маслини
Асоциирани със ситост са ненаситените мазнини, открити в храни като маслини, ядки или авокадо. Те поддържат енергията на правилното ниво, насищат се с витамини и могат да се превърнат в значителна пречка за увеличаване на апетита. Не прекалявайте. Дори здравословните мазнини не трябва да надвишават 20-30% от дневната диета.
ПРИЧИНА # 7: пропуснали сте закуската
Друга причина за ненаситността е не закусването. Когато пропуснете сутрешното си хранене, стомахът ви е празен твърде дълго, което води до повишено производство на хормона на глада грелин. Шансовете са добри, че ще ядете много повече от нормата на обяд и вечеря. Опитайте се да не минава повече от 4-5 часа между всяко хранене. И дори да мразите закуската, определено трябва да ядете нещо леко през първия час на събуждане (кисело мляко, резенчета ябълка, хляб).