Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

7 навика ще помогнат за намаляване на риска от инсулт над 55 години

05 ноември 2024, 09:30 часа

Инсултът е остро нарушение на кръвообращението в мозъка. Болестта е на второ място сред причините за смърт в света. Лекарите дава съвети какво да правите, за да не го изпитате никога.

Още: Между блок маса и шведска маса – ето каква е ключовата разлика

Още: Защо арабските цифри всъщност не са арабски?

През есента на 2024 г. резултатите от изследване на учени от Нова Зеландия бяха публикувани в The Lancet Neurology. Авторите на проучването изчисляват, че от 1990 г. до 2021 г. броят на пациентите с инсулт се е увеличил със 70% и е достигнал 11,9 милиона души. Учените предполагат, че увеличаването на заболеваемостта се дължи основно на промените, на които е подложен нашият начин на живот през последните десетилетия.

Ежедневните навици на човек играят ключова роля в предотвратяването на инсулт. Какви мерки трябва да се вземат?

Още: Сезонът на инсултите наближава: 10 съвета как да избегнем бедствието

Още: Какво не е добре да ядем при настинка – може да ни създаде проблеми

Още: Опра Уинфри: Вие получавате от живота това, за което ви стига куража да си поискате

 

1. Откажете цигарите

Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 17 януари /валутен калкулатор/

Още: Турска лира - лев. Колко струва една турска лира към един български лев днес, 17 януари /валутен калкулатор/

Пушенето увеличава риска от инсулт приблизително 2-3 пъти. Пристрастяването към никотина провокира спазъм на кръвоносните съдове и уврежда вътрешната им обвивка. Пушачите също са по-склонни да образуват кръвни съсиреци, които могат да блокират притока на кръв към мозъчните съдове.

 

Още: Кои са най-лесните начини за консервиране на свинско месо?

Още: Стихотворение на деня, 17 януари, от Ран Босилек

Още: 13 лекари се събират посред нощ за бременна с инсулт, спасяват и нея, и бебето

2. Разхождайте се и правете упражнения по-често

Редовната физическа активност подобрява кръвообращението, нормализира кръвното налягане и поддържа съдовия тонус. Освен това, помага в борбата с наднорменото тегло, друга причина за инсулт.

Според препоръките на СЗО, един възрастен трябва да отделя 150 минути седмично за умерена физическа активност. Това са малко повече от 20 минути на ден, които могат лесно да поберат редовни упражнения или половин час колоездене или скандинавско ходене след работа.

 

Още: Инсулт при жените: Какво е важно да знаем за него?

3. Спете повече

Липсата на сън се отразява негативно на кръвното налягане и увеличава вероятността от развитие на хипертония. Хроничната липса на сън често върви ръка за ръка със стреса, който ускорява износването на сърцето и кръвоносните съдове. Нормата на съня за всеки човек е индивидуална, но средно е поне 7-8 часа на ден. В същото време качеството на съня също има значение.

 

4. Не прекалявайте със захарта и солта.

Излишната сол нарушава баланса на течностите в тялото, което води до повишаване на кръвното налягане. Нормата на солта е 5 грама на ден или равна чаена лъжичка.

Същото важи и за захарта, макар че тук по-скоро говорим за превенция не на самия инсулт, а на заболяванията, свързани с него.

 

5. Научете се да бъдете по-малко нервни

Стресът активира производството на хормоните адреналин и кортизол в организма, които предизвикват вазоспазъм и промени в кръвното налягане. Хроничният стрес и безпокойство принуждават сърдечно-съдовата система да работи буквално на предела си и значително увеличават риска от сериозно заболяване, включително инсулт.

 

6. Хранете се балансирано

Акцентът в диетата трябва да бъде върху зеленчуци, билки, протеинови храни, пълнозърнести храни и здравословни мазнини. Полезно е да увеличите приема на фибри. Той не само нормализира храносмилането, но и помага за елиминирането на "лошия" холестерол от тялото.

 

7. Поддържайте кръвното си налягане под контрол и посетете лекар

Артериалната хипертония увеличава няколко пъти риска от инсулт. Показатели над 140/90 mmHg се считат за високо кръвно, ако човек е в покой. Проблемът е, че симптомите на състоянието се появяват, когато отклонението от нормата стане видимо.

И накрая, не пренебрегвайте посещенията при лекар.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Десислава Михалева
Десислава Михалева Отговорен редактор
Новините днес