Това заболяване причинява много дискомфорт, а в напреднали случаи без лечение конюнктивитът може да доведе до частична или пълна слепота.
Лечението на конюнктивит у дома е прост процес. Основното нещо е да изберете правилното лекарство.
Още: Ако очите ви гноят, спрете да се самолекувате, а направете това
Конюнктивитът заразен ли е?
Конюнктивитът е възпаление на лигавицата на окото, тоест на конюнктивата. Причините са няколко, но най-честите са инфекциозен характер на конюнктивита (бактериален или вирусен) или алергичен.
Инфекциозният конюнктивит е заразен, алергичният конюнктивит не е.
Още: Лекар: Опасно ли е да спите с контактни лещи
Какво се случва, ако конюнктивитът не се лекува?
Вирусният конюнктивит формално може да „не се лекува“. Той, както всички остри респираторни вирусни инфекции, се лекува симптоматично, няма патогенетична терапия.
Друго нещо е бактериалният конюнктивит. Няма начин да се заобиколи това без лечение.
Ако има голямо количество секрет, е необходимо да се използват антибактериални и антисептични лекарства под формата на капки за очи, за да се избегнат усложнения.
Още: Кардиолог: Първият симптом на висок холестерол се появява в очите
Алергичният конюнктивит може да изчезне от само себе си, ако няма контакт с алергена и имунните сили на организма са достатъчни, за да се борят с причинителя на алергена. Но най-често поради оплаквания на пациентите се предписват локални антиалергични лекарства, както и овлажняващи капки за намаляване на сърбежа.
Симптоми на конюнктивит
- Зачервяването на очите е най-честият симптом;
- С бактериална етиология се наблюдава мукопурулен или гноен секрет от очите;
- Сълзенето на очите и болката в очите могат да се появят при вирусен конюнктивит;
- Сърбящи очи и сълзене се появяват при алергичен конюнктивит.
Лечение на конюнктивит у дома
Ако имате секрет от клепачите, за механично лечение можете да използвате физиологичен разтвор.
Отстранете секрета от очите с преварена вода, ако е необходимо. Ако има сърбеж у дома, е допустимо да използвате овлажняващи капки.
Под прикритието на конюнктивит понякога могат да се крият по-сериозни заболявания: кератит, увеит и други.
Народни средства за лечение на конюнктивит: коментар на лекаря
Всички народни средства нямат доказана ефективност, така че използването им може да има последствия.
Сред обичайните народни методи е допустимо измиване на очите с пакетче чай или разтвор от лайка. Но всичко това е по същество механична обработка на очите.
Преглед на народни средства за конюнктивит: изследване
Касия, известна още като китайска канела или сена, е популярно лечебно растение в китайската медицина. Отвара от семената на това растение помага и при проблеми с очите, включително конюнктивит.
Научните изследвания разкриха антибактериалните, противогъбичните, антихелминтните, холеретичните и противотуморните свойства на касията.
Масло или сок от листа на амарант. Амарантът е известен със своите антимикробни и противогъбични свойства. Маслото от амарант помага за облекчаване на възпалението и други неприятни симптоми на конюнктивит.
Невен. Компресите от невен са както антисептични, така и противовъзпалителни и могат да бъдат много ефективни. За да приготвите компрес, разредете 5 капки тинктура в 1/4 чаша вода.“
Алое. Компресите с алое успокояват очите. Те могат да се използват пет пъти на ден. „Настойка за компрес се приготвя, като около 1/4 чаена лъжичка алое се смесва с три чаши гореща вода.
Гинко билоба. Изплакването на очите с екстракт от това растение в продължение на един месец помага за лечение на сезонен алергичен конюнктивит.