Въпросът как да се отървете от прахта у дома е един от най-често задаваните въпроси от много страдащи от алергии, както и от хора, на които им е писнало постоянното почистване. За съжаление, досега не е измислено нито едно универсално решение за премахване на праха в апартамента.
Още: Какъв църковен празник е на 23 януари - традиции и обичаи
Още: За какво се използва екстрактът от смокинови листа
Има обаче начини, които могат значително да намалят количеството му в вашата среда. От значение за бързото почистване е как точно го правите, така че да не бъде дълъг и отегчителен процес.
1. Пречистватели на въздух
Пречиствателите на въздуха са един от най-добрите начини да се отървете от праха във въздуха. Снабдени с филтри, които механично спират замърсителите (първоначални и HEPA), тези устройства неутрализират всякакви частици, носещи се във въздуха. По-големите са блокирани от мрежестия предфилтър, а по-малките от HEPA филтър, изработен от плътни тъкани полимерни влакна.
Още: Какво крие вашата четка за коса: Невидимата заплаха, за която трихолозите предупреждават
Още: Защо се смята, че чесновата вода помага за силен имунитет
2. Прахосмукачка
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: 7 неща от хладилника, които трябва да изхвърлите още сега
Още: Как завесите ви да изглеждат като нови – лесни стъпки за перфектен резултат
Почистването на апартамента 1-2 пъти седмично е минимум , ако искаме да говорим за пространство без прах. При страдащите от алергия си струва да го правите дори през ден. Частиците, полепнали по пода, непрекъснато се издухват във въздуха от преминаващите членове на домакинството.
3. Почистване на плотове, шкафове, рафтове
Необходимо е да избършете повърхността на плотове, шкафове и рафтове поне веднъж седмично. Особено ако са на открити, често използвани места.
Още: Надхитрите сезонните болести с тези основни продукти – имате ги у дома
Още: Думите са енергия: Никога не говорете лошо за себе си, дори на шега. Умът ни не прави разлика
4. Почистване от горе надолу
Преди да започнем да почистваме с прахосмукачка, си струва да избършем праха от шкафовете или рафтовете в горната част. По този начин ще бъде по-лесно праха да се неутрализира с прахосмукачка или пречиствател на въздух.
5. Измиване на подове
След като приключите с прахосмукачката, си струва да измиете пода. Препоръчваме го особено на страдащите от алергии . Първо, мократа повърхност на моп ще привлече всеки прах, останал от прахосмукачката. Второ, овлажненият въздух ще донесе облекчение на сухите, уморени с алергии лигавици .
6. Ефективна вентилация
Вече писахме за важността на правилната циркулация на въздуха по повод на пречиствателите. Ето защо, в допълнение към устройствата, поддържащи механична вентилация, си струва да се погрижите за естествения въздушен поток в апартамента. В основата е ефективна работеща вентилационна решетка. Уверете се, че не е замърсена или запушена. При почистване също си струва да я забършете с мокра кърпа. Трябва също така да я миете от време на време в топла сапунена вода.
7. Проветряване на стаите
Температурата над 20 градуса по Целзий и влажността на въздуха от 60 до 80% са идеални условия за развитие на акари. За да предотвратите това, струва си да проветрявате апартамента от време на време. Поради замърсяването отвън си струва да го направите разумно. Ето защо препоръчваме кратко, но интензивно проветряване. Отварянето на прозорците за 5-10 минути ще ви позволи ефективно да освежите въздуха в апартамента.