Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

7 мита за консервите, които е време да забравите

04 юни 2024, 18:44 часа

Технологиите за дългосрочно съхранение на месо, риба, плодове и зеленчуци са познати на хората от древни времена, но светът дължи изобретяването на съвременните консерви на парижкия готвач и сладкар Никола Франсоа Апер. През 1809 г. той измисля начин да съхранява храната в затворен буркан в продължение на осем месеца.

Още: Какво крие вашата четка за коса: Невидимата заплаха, за която трихолозите предупреждават

Още: Защо се смята, че чесновата вода помага за силен имунитет

Днес популярността на консервираните храни е значително намаляла, през февруари могат да се купят пресни зеленчуци и плодове. Но се появи много информация за опасностите и безопасността на консервираните храни. Нека да разгледаме популярните митове за тях.

Най-полезните храни в КОНСЕРВИ, които си струва да консумирате

В консервите няма нищо здравословно

Още: 7 неща от хладилника, които трябва да изхвърлите още сега

Още: Как завесите ви да изглеждат като нови – лесни стъпки за перфектен резултат

Топлинната обработка, разбира се, унищожава някои полезни компоненти, като витамин С. Това се дължи на факта, че високата температура разгражда водоразтворимите витамини, така че съдържанието му в консервираните плодове е по-ниско, отколкото в пресните. Въпреки това, витамините A, E, D са устойчиви на топлинна обработка, витамините B1, B6, PP също са устойчиви, мастни киселини, протеини, мазнини, въглехидрати също остават, така че е погрешно да се каже, че в консервите няма полезни вещества .

В консервите има много сол

Консервираните храни често съдържат много сол и колкото по-обработени са (като супи или яхнии), толкова повече натрий съдържат. Една консерва риба, месо или зеленчуци понякога покрива дневната ви нужда от натрий. Но солта не е необходима съставка за самия процес на консервиране, така че е напълно възможно да намерите консерви с намалено съдържание на натрий.

Консервираната храна се съхранява дълго време заради консерванти

Още: Бърза домакинска помощ: Ето как да почистим и най-загорелите тенджери

Още: Знаете ли кога настъпва китайската нова година?

Консервантите са необходими, за да се предотврати развитието на микроорганизми и да се удължи срокът на годност на продукта, но самата идея за консервиране предполага, че бактериите не могат да навлязат в запечатани кутии. Някои производители обаче удвояват срока на годност на консервираните храни, като добавят сол, захар или химически консерванти в допълнение към естественото консервиране. За да не купувате такива продукти, достатъчно е да проучите опаковката.

Кои и защо са най-полезните храни в консерви?

Консервираната храна може да се съхранява толкова дълго, колкото желаете

Това не е вярно, всяка консервирана храна има свой собствен срок на годност. Производителят винаги го посочва на опаковката. Освен това е необходимо да се спазват условията на температура и влажност. Консервираната храна в стъклени буркани трябва да се съхранява на тъмно място.

Консервираните храни съдържат опасния бисфенол А

Бисфенол А, известен също като BPA, е химикал, използван в някои пластмаси и облицовки на кутии, за да се предотврати пряк контакт на храна с метал. Преди известно време проучвания показаха, че количеството фенол, което може да попадне в човешкото тяло чрез храната, не представлява заплаха за здравето, но сред потребителите се надигна вълна от безпокойство, което доведе до масово изоставяне на тази технология.

Не можете да ядете консерви от вдлъбнати кутии

Малките вдлъбнатини не са причина за безпокойство. Ако кутията е непокътната, продуктът най-вероятно не е повреден.

Консервите не трябва да се консумират след изтичане на срока на годност

Консервите всъщност имат дълъг срок на годност, но ако е с изтекъл срок на годност, не ги изхвърляйте веднага, поне ги отворете и проверете.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Десислава Михалева
Десислава Михалева Отговорен редактор
Новините днес