Готвенето на ориз на пръв поглед изглежда много лесно и си мислим, че няма какво да объркаме. Но оказва се, че не е така. Ето кои са най-честите грешки.
Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 30 април /валутен калкулатор/
1. Не преценявате правилно времето за готвене
Преобладаващата част от домакините са на мнение, че всеки ориз се вари по един и същ начин и това е основата им грешка. Кафявият ориз изисква по-дълго време за готвене (и малко повече вода), отколкото белият ориз.
За видовете басмати и жасмин предварителното накисване е дори по-важно, отколкото самото варене. То осигурява не само по-кратък период на топлинна обработка, но и запазване на типичното ухание на ароматните видове ориз.
Още: Стихотворение на деня, 30 април, от Пейо Яворов
Още: Тези 3 зодии ще привличат изобилие през май 2025
ГРУБИ ГРЕШКИ ПРИ ПРИГОТВЯНЕТО НА КЕКС
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Нумерологична прогноза за 30 април 2025 според датата на раждане
2. Не изплаквате ориза
Изплакването на ориза няколко пъти под студена течаща вода е задължително. Прави с цел премахване излишъка на нишесте, докато водата стане бистра. В случая сварените зърна няма да са прекалено слепнали.
Но в случая има едно важно изключение - не изплаквайте предварително ориза, ако ще приготвяте ризото, защото за това ястие е необходимо нишестето да се запази.
Още: Хромът – ключов минерал за кръвната захар, мускулите и здравето на сърцето
Още: 11 токсични съставки в грима, които вредят на теб и замърсяват природата
3. Не го накисвате
Ако искате да сготвите по-бързо ориза, накиснете го предварително. Това гарантира и запазване на неговия аромат.
Но ако става въпрос за суши, след четвъртото изплакване, просто отцедете ориза и го оставете да почине в гевгир за около час преди готвене.
4. Проверявате ориза, докато се готви
Ако използвате оризоварка, изкушението да проверите дали ориза е готов е почти минимално. Но ако го варите на котлона, със сигурност няма да се сдържите и ще отворите капака. Не го правете!
Всяко отваряне на капака води до понижаване на температурата на водата.
Оризът не се нуждае от разбъркване, докато се готви. Ако все пак се изкушите да го направите, със сигурност крайният резултат ще е кашав ориз.
5. Готвене на грешна температура
Ако използвате газов котлон, гответе на по-ниска степен. След като течността достигне точка до кипене, поставете капака и намалете котлона.
Варенето на ориза на твърде висока температура може да доведе до неравномерна кулинарна обработка на зърната - външната им част омеква, а вътрешната им остава твърда и сурова.
6. Не подправяте ориза
Има много спорове относно това дали е по-добре да се овкуси оризовата вода или готовия ориз. Можете да направите едното (или дори и двете), ако желаете. Но най-важното е да го направите в подходящия момент.
Например, японският ориз не е подходящ за суши, докато не се овкуси с оризов оцет, сол и захар.
7. Разбърквате ориза преди сервиране
Въпреки че оризът не трябва да се бърка по време на варене, това не означава, че трябва да го оставите да си почива прекалено дълго преди сервиране.
Ако 10 минути след приключване на топлинната обработка, все още не сте го сервирали, разбъркайте го леко с вилица.