Фотоувреждането след излагане на слънце се натрупва и в крайна сметка процесът може да бъде необратим. Как да разберете навреме, че страдате от фотостареене и да започнете да правите нещо?
Ултравиолетовите лъчи не са никак безобидни, действат агресивно на кожата ни и предизвикват фотостареене. Какво представлява и как да избегнем негативните последици от продължителното излагане на слънце?
Още: Как да премахнете възрастовите петна у дома, за да не съсипете кожата си?
Механизъм на фотостареене
Под въздействието на ултравиолетовите лъчи фотоуврежданията постепенно се натрупват и не бива да мислим, че опасността ни очаква само през лятото. И ако не се използва SPF защита, фотоувреждането на кожата води до фотостареене с течение на времето.
Ултравиолетовите лъчи водят до образуването на свободни радикали. Те от своя страна увреждат РНК, ДНК, мембранните липиди и протеини. Кожата губи своята еластичност. Свободните радикали не са толкова безвредни. Те водят до активиране на фактор АР-1. Фактор AP-1 води до намаляване на синтеза на колаген и разрушава структурата на извънклетъчния матрикс. Кожата губи своята еластичност и състоянието й се влошава значително.
Признаците на фотостареене не се появят веднага. Можете активно да правите слънчеви бани на 20-30 години, но ще започнат кожни проблеми едва след 40, тъй като характеристиките на всеки организъм са индивидуални. Но вече настъпват невидими и необратими промени по кожата.
Още: Как да разберете вашия тип кожа и защо това е толкова важно?
· Ефект върху ДНК. UV радиацията уврежда ДНК. В резултат на това увредените клетки се възпроизвеждат, което след време може да доведе до развитие на тумори. UVB лъчите също могат да бъдат абсорбирани от ДНК, причинявайки мутации с течение на времето.
· Окисляване. В допълнение към UVA лъчите, клетките също са изложени на UVA лъчи. Те проникват по-дълбоко, създавайки свободни радикали, които увреждат клетките и протеините, което води до увреждане и стареене на кожата.
Признаци на фотостареене
Още: По-млада кожа веднага: Тази маска от две съставки ще ви стане любима
· Хиперкератоза или кератинизация на кожата.
· Слънчево лентиго. По кожата се появяват лунички, тъмни петна и хиперпигментация.
· По лицето и шията се появяват малки бръчици.
· Кожата губи еластичност, става суха, по-отпусната и се лющи.
· Появяват се паяжини, така наречените телеангиектазии.
· Естествената регенерация на кожата се забавя.
Как да се предпазите
Бледата и светла кожа е по-податлива на увреждане. Фотостареенето засяга всички слоеве на епидермиса, тежестта на увреждането зависи от силата и продължителността на излагане на UV радиация, липсата на защитни мерки и индивидуалните характеристики на кожата.
Предотвратяването на стареенето на кожата е по-лесно, отколкото премахването на съществуващите проблеми. Това обаче не означава, че ако се появят признаци на фотостареене, нищо не може да се направи. Процесът може да се забави и дори да се подобри състоянието на кожата. Важно е да спазвате правилата за излагане на слънце: избягвайте слънчевите лъчи от 10 до 16 часа, използвайте кремове с UV защита - SPF 30 и по-високи (дори и през зимата), носете дрехи от естествени материали и дебел плат, шапки с широки периферии. Приемът на антиоксиданти ще ви помогне да защитите кожата си от увреждане от слънцето. Те включват витамини Е и С, които помагат за неутрализирането на свободните радикали. Задължително е да се изследва кожата за появата на възрастови петна, изгаряния и неоплазми.