Един от лубимите ферментирали млечни продукти, обичан както от деца, така и от възрастни, е сиренето. Има много разновидности от него и всеки решава за себе си дали да даде предпочитание на пикантен рокфор или деликатна рикота.
Не е достатъчно обаче да купите правилното сирене и просто да го донесете у дома: този продукт изисква добро съхранение. Ако не желаете купеното парче сирене бързо да се съсипе, да загуби вкуса си или да се покрие с неприятен налеп, запомнете няколко важни правила относно съхранението на сирената.
Правило едно – опаковането на сиренето в прозрачно фолио или опаковането му в торбичка с цип е лоша идея. Съхранението в пластмаса е противопоказано за този ферментирал млечен продукт: той буквално се задушава и бързо се влошава, а също така придобива не най-приятния вкус.
Второто правило е, че ако меките сирена могат да се съхраняват в херметически затворени кутии, то полумеките и твърдите определено не могат. Трябва да се използва хартия, състояща се от два слоя и предназначена специално за сирене.
Как се прави бяло саламурено сирене - оригинална рецепта за истински вкус
Като увиете парче в нея, можете да поставите сиренето в пластмасов съд: пластмасата няма да влезе в контакт със самия продукт по този начин и сиренето няма да има неприятен вкус.
Правило номер три - при липса на специална хартия, използвайте хартия за печене. Пергаментът позволява на продукта да диша. Сменяйте самата опаковка по-често.
Четвъртото правило - ако не искате купеното парче сирене да замирише на риба, лук или мариновани краставици, тогава го поставете далеч от храни и ястия с характерен богат аромат.
Що се отнася до температурата на съхранение, сиренето ще се запази добре в хладилника, където температурата е зададена на 0-5 градуса над нулата. Изберете среден рафт или отделение за него, където се съхраняват зеленчуци и плодове без силна миризма, но далеч от фризера: излагането на студен въздух ще промени структурата и вкуса на сиренето.
Лекар: Хората с тези заболявания НЕ трябва да ядат сирене
Правило номер пет - сиренето може да се извади от хладилника преди нарязване или стъргане и дапостои на стайна температура за четвърт час. Така то ще стане по-меко и неговият вкус ще се разкрие по-добре. Не можете обаче да държите цяло парче сирене на кухненската маса твърде дълго: то ще започне да се изпотява и може да омекне прекалено. След като отрежете нужното количество сирене, остатъците трябва да се върнат в хладилника.
И шестото правило – не забравяйте, че всеки вид сирене има различен срок на годност. Например, твърдите сортове могат да издържат до три месеца, но ако са цяло парче. Ако се нарежат на по-малки порции, няма да издържат повече от две седмици.
Меките сирена траят до 14 дни и внимателно да се следи да не се появи плесен на повърхността им.
Саламуреното сирене, като сиренето фета, може да бъде съхранявано в саламура до месец или два, но е важно да проверите дали разтворът е станал мътен. И накрая, домашното сирене, което сте направили сами, може да стои до три дни от датата на приготвяне.