Билките могат значително да подобрят състоянието на косата. Освен, че са по-евтини от професионалните продукти, те често се оказват и по-ефективни за разрешаване на проблеми като косопад, раздразнен скалп и пърхот.
Известните трихолози Кери Е. Йейтс и Уилям Гауниц разкриха кои са 5-те най-ефективни билки за ускоряване растежа на косата и подобряване на нейното състояние.
1. Масло от розмарин
Маслото от розмарин притежава силни противовъзпалителни и антимикробни свойства, което го прави добър избор за хората с проблеми със скалпа като сърбеж и лющене.
Още: На Коледа: 4 съобщения, които трябва да изпратим на хора, които ни липсват
Още: Стихотворение на деня, 26 декември, от Елин Пелин
Маслото от розмарин е изключително ценно средство за растежа на косата. То помага за поддържане на здравето на фоликулите.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: 26 декември, вторият ден на Коледа - какво трябва и не трябва да се прави
Още: 8 вида токсични роднини: Kак да поставяме граници въпреки кръвната връзка
Начин на употреба: Нанесете няколко капки от маслото (то е изключително концентрирано, така че не е необходимо да го използвате в големи количества). Втрийте го директно в скалпа чрез масаж. След 5- 10 минути измийте косата с шампоан, съветва Йейтс.
Масажите с масло от розмарин стимулират кръвообращението и са чудесен начин за подсилване на анагенната фаза на растеж на косъма.
След около четири седмици употреба ще започнете да забелязвате положителните ефекти.
Още: Лечебните свойства на ореховото масло
Още: Социопат или Психопат - по какво се познава
2. Сао палмето
Тази билка може да откриете във вид на хранителна добавка. Нейният ефект се изразява в намаляване въздействието на хормона дихидротестостерон върху космените фоликули, който играе ключова роля при косопада и растежа на косата.
Положителните ефекти от приема му се забелязват след около 8 седмици.
Странични ефекти: Билката не трябва да се приема в концентрации по-високи от 400 милиграма, защото може да доведе до смущения в храносмилателната система, съветва Гауниц.
Проучванията показват, че тази добавка е ефективна за лечение на косопад, свързан с хормонален дисбаланс.
3. Амла
Амлата е известна още като индийско цариградско грозде. Тя е богата на антиоксиданти, по-специално витамини С и Е.
Проучване от 2011 г., публикувано в Research Journal of Medicinal Plants гласи, че екстрактът от амла оказва положителен ефект върху определени клетки в космените фоликули, които могат да помогнат за насърчаване на растежа чрез удължаване на анагенната фаза на косъма.
Как да използвате амла: Масажите на скалпа с масло от билката са полезни за кожата. Освен това те помагат за незабавно подобряване на външния вид на косата. Масажът е добре да е с продължителност около 10 минути, след което косата се измива с шампоан.
След около 4 месеца може да очаквате положителен резултат от приложението на тази билка.
4. Алое вера
Алоето е изключително ефективно при себореен дерматит - често срещано състояние на скалпа, което води до сухота, лющене и сърбеж.
Как да го използвате: За най-добри резултати потърсете продукти, които съдържат чист сок или гел от алое вера, съветва Йейтс. Може да втриете гела директно в скалпа преди измиването на косата.
Подобрение настъпва дори след една употреба. Но както и при приложението на другите билки, ще са необходими няколко месеца за по-осезаеми ефекти.
5. Корен от глухарче
„Коренът от глухарче е отличен за детоксикация на черния дроб и бъбреците, но също така оказва положително влияние и при възпаления в скалпа“, обяснява Гауниц.
Билката е идеална при възпалителни състояния като себореен дерматит и пърхот.
Как да използвате корен от глухарче: Може да го консумирате като чай. В комбинация с корен от репей е отличен детоксикатор.
След 10 - 14 дни ще забележите подобрение.
Странични ефекти: Коренът от глухарче може да има някои потенциално отрицателни взаимодействия в комбинация с други билки, така че не забравяйте да се консултирате с Вашия лекар, ако приемате други билкови добавки.
Важно: Статията е с информативна цел и предоставената в нея информация не може да замести консултацията със специалист.