Не спестявате, защото едва имате пари да си купите най-важното? Не става въпрос за сумата, а за системата. Няколко полезни правила ще ви съдействат да се дисциплинирате и да научите как да спестявате за черни дни.
Навикът да спестяваме за черни дни навлиза в живота ни трудно. Според статистиката дори днес, по време на криза и нестабилност, 38 процента от хората нямат заделени пари, а 18 процента разчитат на помощ от роднини. Да, а тези, които спестяват, не винаги го правят правилно, постоянно харчат спестявания далеч не за най-критичните случаи. Как да създадем резерв за финансова безопасност?
1. Определете количеството
Пресметнете внимателно месечните си разходи за изтеклата година. Отчитаме разходите за храна, комуникации, транспорт, образование на децата, най-необходимите дрехи, вноски по кредити, лекарства. Тоест, във всеки случай ще се наложи да платите в случай на оцеляване в трудна ситуация. Не смятаме разходите за развлечения, всякакви инвестиции, спестявания за големи покупки и ваканции. Минималният размер на финансовата резерва са парите за 6 месеца живот без постоянен доход.
Още: Тук се намира краят на света
Още: Стихотворение на деня, 25 януари, от Дора Габе
Скъперникът плаща двойно: 8 грешки при спестяване, които ви карат да харчите повече
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Това растение пази дома от лоша енергия и носи изобилие и късмет
2. Изчислете размера на сумата, която ще отделяте за спестявания
Вървете към вашата цел бавно, за да не поставите себе си и семейството си в екстремни условия. Най-важното тук е редовността. Решете колко можете да отделяте всеки месец, без това да повлияе на начина ви на живот. По правило 10% от месечния доход е най-разумният размер за спестявания.
3. Правилно съхранение
Още: Кои масла са най-полезни за косата през зимата?
Още: Как да увеличим „хормона на щастието“ в нашето тяло?
Разделете количеството на три равни части. Поставете 2/3 в банката на срочен депозит, от който не можете да теглите на части, и дръжте 1/3 “под възглавницата си” - в най-лошия случай, ако нещо внезапно се случи с банката. Друг печеливш вариант за съхранение е карта с процент върху баланса.
Защо е добре да започнете да спестявате за пенсия максимално рано?
4. Проверете и коригирайте
Имайте предвид: основните разходи могат да станат по-големи с времето. Например, детето влиза в университета за платено обучение. Или в семейството се ражда още едно бебе и разходите за деца се удвояват. Най-малко един път в годината трябва да проверявате финансовия резерв, да преизчислявате разходите и да коригирате сумата.
5. Използвайте автоматични плащания
Ако използвате автоматично плащане, зададената от вас сума ще бъде моментално преведена, например от вашата сметка за заплати към сметка за разходи, където съхранявате финансовия си резерв. Тогава ръчно ще трябва да спестявате само от допълнителни доходи