Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

5 психологически причини, поради които си гризем ноктите

06 декември 2021, 14:30 часа

Хващате ли се натрапчиво да гризете ноктите си - може би дори съвсем несъзнателно? За 20 до 30% (или повече) от хората гризането на ноктите е поведение, което не могат да спрат сами.

Кога гризането на ноктите е проблем, който се нуждае от медицинска помощ?

Ако гризането на ноктите причинява физическа вреда и психологически стрес, тогава е необходимо професионално лечение. Обикновено човекът знае, че поведението е проблематично, но не може да го контролира сам. Важно е да потърсите помощ, ако поведението засяга психическото и физическото здраве:

• Увреждане на нокътя, кутикулата или околната кожа.

• Бактериална инфекция .

• Дентални проблеми.

• Психологически увреждания (срам, липса на самочувствие, депресия ).

Защо хората си гризат ноктите?

За повечето хора гризането на ноктите е нещо от време на време. Когато хората не могат да спрат поведението сами, лекарите го смятат за вид повтарящо се поведение, фокусирано върху тялото. Ние наричаме хроничното гризане на ноктите онихофагия и не разбираме напълно причината. Знаем, че хората с тези състояния често имат и онихофагия:

• Хиперактивност и импулсивност, плюс трудност при обръщане на внимание.

• Опозиционно предизвикателно разстройство: Неподчинение към хора с власт.

• Разстройство на тревожност при раздяла: Прекомерна тревожност, когато сте отделени от определени хора или домашни любимци.

• Синдром на Турет: Неволеви движения и звуци.

• Хронично дразнене на кожата, дърпане на косата, хапане на бузите и скърцане със зъби.

Има ли специфични причини за онихофагия?

Поведението обикновено е автоматично - хората го правят без да го осъзнават. Хроничното гризане на ноктите често има самоуспокояващо качество (осигурява усещане за спокойствие), така че хората могат да го използват като механизъм за справяне. Понякога нокът или несъвършенство на ноктите могат да подтикнат някого да поддържа прекомерно нокътя. Тяхната цел е да подобрят външния вид на нокътя, но за съжаление той често изглежда по-зле. Те не възнамеряват да се самонараняват – това е озлобено поведение. Други фактори могат да бъдат скука, необходимост от концентрация или стресова ситуация.

Как хората спират да гризат ноктите?

Обикновено се препоръчва комбиниран подход на лечение, който включва:

1. Поведенческа терапия: Терапията може да

помогне за освобождаването на срама и негативните емоции, които често придружават гризането на ноктите.

2. Грижа за себе си и релаксация: Грижата за себе си — редовно хранене, повече движение, достатъчно сън — ви помага да се чувствате по-спокойни, уверени и издръжливи, като ви дава сила да се възстановите.

3. Социална подкрепа: Разговорът с приятел за подкрепа, когато почувствате желание да си гризете ноктите, може да ви помогне да преминете през стресовия момент.

4. Лечение на всякакви психиатрични разстройства: Хората с хронично гризане на ноктите може да се нуждаят от лекарства или поведенческа терапия за справяне със свързано състояние.

 

Гергана Йорданова
Гергана Йорданова Отговорен редактор
Новините днес