Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

5 професионални съвета за грижа за кожата през зимата

16 ноември 2024, 14:00 часа

Зимата е труден период за нашата кожа: у дома има радиатори, навън духа леден вятър, което прави въздуха сух. Как човек при такива условия да поддържа гладко и красиво лице?

Още: За кои противопоказания трябва да внимаваме при пиене на чай от риган?

Още: Какво най-често се подарява на Бабинден?

Сухата кожа през зимата е много често срещан проблем. Това се влияе преди всичко от външната среда. Влажността на въздуха навън намалява заради студеното време, а в апартаментите и офисите - заради отоплението. Добавете към това температурните промени, ледения вятър, липсата на витамини - в резултат на това, кожата ни се лющи, покрива се с петна и дори малки бръчици. 

Вземайте само топли душове или вани

Още: Пет начина да се погрижите за кожата си след тренировка

Когато се прибирате в студеното време, неизбежно ще започнете да мечтаете за час във вана с „вряла вода“ или половин час под най-горещия душ. Но горещата вода силно изсушава кожата. Ето защо, у дома е по-добре да напълните ваната с топла вода, да добавите морска сол или ароматни масла и да се накиснете за не повече от 15 минути. И обърнете внимание на геловете и течния сапун: по-добре е да изберете продукти на базата на меки повърхностноактивни вещества - те се наричат синдети. Нивото на pH (киселинност) в такива гелове не надвишава 5,5–6,0 и не изсушава кожата.

Още: За 1 кг кайма: Ето какви подправки са необходими

Още: Какво задължително има на трапезата за Бабинден?

Използвайте слънцезащита

Има три вида ултравиолетово лъчение от слънцето. UVC лъчите са най-силните и опасни, но атмосферата ни предпазва от тях. UVB лъчите засягат външните слоеве на кожата.

Още: Можем ли да използваме ретинол, ако имаме чувствителна кожа?

Още: Честит Бабинден – ето какво празнуваме на този празник

Още: Кардиолозите предупреждават: Откажете се от този навик след работа – здравето на сърцето ви зависи от това

Но третият, най-неприятен вид радиация са UVA лъчите, които лесно проникват през дрехите или стъклото и достигат до вас дори и в облачен ден. Това води до пигментация и суха кожа. Така че, дори ако излизате от вкъщи в облачно време, е по-добре да използвате слънцезащитен крем, който предпазва от UVA лъчи и хидратира кожата.

 

Още: Никога не е било по-лесно: 3 навика за стопяване на коремните мазнини, които всеки може да приложи

Още: Варено яйце при високо кръвно: Защо много хора използват този хитър метод?

Опитайте се да ядете повече пресни зеленчуци и плодове

През зимата те присъстват все по-малко в менюто ни. Именно по това време, кожата има най-голяма нужда от витамини A, D3, E, C, както и от цинк и сяра. Най-много витамин С има в цитрусовите плодове: мандарини, портокали, грейпфрут. Във фъстъците и боба има много цинк. Витамин Е се съдържа в авокадо, спанак, черен пипер.

Още: 30 храни на младостта, които са богати на ретинол

Морковите, броколите, тиквичките, червеното зеле и доматите са богати на витамин А, от който кожата се нуждае, особено през зимата. Стимулира регенерацията на клетките, помага за задържане на влагата и подобрява външния вид на кожата.

 

Ваши помощници са продуктите с ретинол

Повечето кремове овлажняват кожата, но не правят нищо друго. Продуктите с ретинол, тоест висококонцентриран витамин А, спомагат за правилното формиране на роговия слой на епидермиса (горния слой на кожата). В резултат на това може да загуби по-малко влага отвътре и да остане по-еластична. Ето защо, през зимата има смисъл да се използват кремове и мехлеми за ежедневна грижа за кожата, които имат високо съдържание на ретинол. 

За лицето е по-добре да използвате кремове с витамин А нощно време, а денем да ползвате плътни кремове, които да запазят кожата от изсушаване от вятъра. Най-добрият избор е натурална козметика за лице, която ще се погрижи да изглеждате ослепително дори и когато вашата кожа е подложена на най-лошите възможни условия.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Десислава Михалева
Десислава Михалева Отговорен редактор
Новините днес