Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

5 неща, които не трябва да купувате втора употреба

01 юни 2018, 09:18 часа

Купуването на дрехи и вещи втора ръка може да е наистина добра инвестиция. По-евтино е, а и могат да се открият истински съкровища, които са се оказали ненужни за друг човек.

Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 23 декември /валутен калкулатор/

Още: Турска лира - лев. Колко струва една турска лира към един български лев днес, 23 декември /валутен калкулатор/

Има някои неща обаче, които не трябва да купувате на старо, защото крият риск за здравето ви, независимо, че вероятно са обезпаразитени. Кои са те?

Бельо

Ако има нещо, което със сигурност не трябва да купувате втора ръка, това е бельото във всичките му форми. Долно бельо, сутиени, чорапи – всички тези облекла за интимни зони могат да бъдат закупени преспокойно нови и то евтино. Не рискувайте здравето си.

Още: 5 подаръка, които НЕ трябва да подарявате на Нова година 2025

Още: Знаете ли имената на всички елени на Дядо Коледа?

Тренировъчни екипи

Ако купувате екипировка за ски или сноуборд, например якета, грейки и специални обувки е добра инвестиция, защото тези пособия са твърде скъпи. Но ако става въпрос за ластичен клин или спортен сутиен, купете ги нови. Дори след изпиране и обезпаразитяване тези дрехи продължават да съдържат бактерии и кожни клетки, тъй като са били в пряк досег с изпотеното тяло на трениращия.

Шапки

Спомняте ли си последния път, когато сте прали шапката си? Точно така. Преди да бъдат продадени втора употреба шапките са изпрани и обезпаразитени само веднъж. Това е крайно недостатъчно. Не ги купувайте на старо, за да не подлагате кожата си на риск.

Още: 5 подаръка, които да подарите за Нова година 2025 - привличат щастие и късмет

Още: Лекар: Чесън - вдига или сваля кръвна захар и подходящ ли е при диабет

Бански

Подобно на бельото, банските попадат в категорията непрепоръчителни дрехи за купуване втора ръка.

Обувки

Обувките са един от най-големите развъдници на гъбички и бактерии. Дори след изпиране на висока температура в пералня тези микроорганизми не умират. Дерматолози препоръчват дори новите обувки да не се носят повече от 3 до 6 месеца, още повече ако се носят всеки ден. Какво остава за обувки на старо.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Александър Коларов
Александър Коларов Отговорен редактор
Новините днес