Ако става въпрос за развалени зъби, повечето от нас си мислят, че причината е употребата на сладки храни. Често свикваме да си мислим, че венците и зъбите се развалят единствено от нездравословно хранене и нередовното им измиване, но това не са единствените причини, водещи до тези резултати. Нека видим какво още може да влоши състоянието на нашите зъби.
Още: Какъв шампоан трябва да използвате при боядисана коса?
Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 3 април /валутен калкулатор/
Кардио тренировки
Прекомерните кардио тренировки може да бъдат причината за проблеми в устната ни кухина. Дори и спортисти, които се занимават предимно с аеробни натоварващи тренировки, здравето на зъбите им не е добро. При тях рисковете от появяване на зъбни проблеми и намаляне на защитата на емайла са доста по-повишени, отколкото при хора, практикуващи друг вид спротни дейности.
Случва се поради факта, че се появява понижаване на секрецията на слюнка по време на изтощителните тренировки. Самата слюнка е със съдържание на много полезни бактерии и минерали, предпазващи венците и зъбите от различни заболявания. Предпазва от гниене на зъбите и затова е много важно устата ни да бъде добре хидратирана, по време на тренировки.
Още: Стихотворение на деня, 3 април, от Елисавета Багряна
Подобен проблем е и самото дишане през устата докато се извършват тези тренировъчни натоварвания. Устната ни кухина не е снабдена с влакна за пречистване, както носът ни и това оставя голям риск за растеж на болестотворни бактерии. Те навлизат в нашите дихателни пътища и могат да предизвикат разваляне на зъбите.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: 4 зодии ще получат енергийно презареждане на 4 април 2025
Вдигане на тежести
Когато вдигате тежести, инстинктивно стискате зъби. Този рефлекс може да доведе до намаляване на плъстността на емайла и да влоши проблема. Понякога дори може да доведе до счупване на зъб, ако тежестите са по-големи.
Лекарства
Още: Нумерологична прогноза според датата на раждане за 3 април 2025
Приемът на различни лекарства също оказва неблагоприятно въздействие на нашите зъби. Например такива срещу алергии, лекарствата за проблеми със сърцето и високото кръвно, някои видове антидепресанти, предизвикващи усещане за сухота в устата. Така зъбите стават незащитени от високата киселинност в устата и това води до различни заболявания по тях.
Стомашни киселини
Ако не се лекуваме навреме от стомашен рефлукс, може да си докараме сериозни заболявания на зъбите и устната кухина. Ако често страдаме от връщането на киселини от стомашната жлеза към хранопровода, тогава трябва да предприемем мерки. Това може да предизвика ерозия на зъбите в нашата уста, но също така крие и риск от развитието на рак на хранопровода или устната кухина.
Измиването на зъби веднага след хранене
Много от нас си мислят, че по този начин може да се предпазим от образуването на кариеси, но това далеч не е вярно. Ако четкаме зъбите си дори и с четка с меки косъмчета, веднага след хранене, особено след приема на храни с голяма киселинност като сок, плод, зеленчук, газирана напитка или вино, тогава устойчивостта на емайла намалява.
Така той се поддава на механични увреждания и има риск от образуване на зъбни инфекции. Чувствителността на зъбите се увеличава, появяват се пукнатини и кариеси. Вместо да мием зъбите си веднага след хранене, може просто да изплакнем устата си с вода и да изчакаме поне половин час преди да ги измием.