Две неща трябва да се спазват, когато става дума за лекарства: първо, да има сериозно основание за употребата им и второ, да бъдат подходящо съхранявани. Някои хора просто са вманиачени да събират в домашната си аптека внушителен брой лекарства, закупени без рецепта – по съвет на близък – или/и широкорекламирани хранителни добавки с недоизяснено положително въздействие върху организма. От друга страна, с напредването на възрастта, се явяват все повече здравословни проблеми, което води до снабдяване (с рецепти) на бързо нарастващ брой най-различни лекарства. В тази връзка е важно да се отбележи склонността на много хора да възприемат аксиоматично редица измислици, свързани с лекарствата, като по този начин поставят здравето си в риск. Ето какви са тези митологизирани измислици.
Кардиолог: Ето кога се пият лекарства за кръвно
Измислица 1: Можете да държите лекарствата в шкаф в банята, тъй като тогава достъпът до тях е улеснен, а освен това не са на видно място в жилището. Банята е крайно неподходящо място за съхранение на лекарства, тъй като те могат да загубят частично или напълно свойствата си под въздействието на високите влажност и температура, независимо дали блистерите се държат „солидно защитени“ в плътно затворени опаковки. Лекарствата би следвало да се държат на относително по-хладно или/и сухо място, в проветрива среда.
Измислица 2: Спирате незабавно приема на дадени лекарства, защото считате, че лечението е било предостатъчно. Периодът на прием за всяко лекарство би следвало да се определя от лекаря, който го е предписал. В противен случай може да се окажете недоизлекувани – това важи с пълна сила при бактериален тип инфекции, когато ви са били предписани антибиотици.
Тези лекарства са токсични за черния дроб, питайте лекар преди да ги пиете
Измислица 3: Можете да взимате лекарство, което ваш познат е използвал, за да се излекува. Не го правете, тъй като здравословният ви проблем може само да е сходен с този на вашия познат – консултирайте се с лекар и той ще реши дали дадено лекарство е подходящо за Вас и по каква схема следва да го взимате. Именно лекарят би следвало да определи, дали ако приемате едновременно няколко различни по предназначението си лекарства, сумарното им въздействие да крие определени рискове за здравето Ви.
Измислица 4: Не се съобразявате стриктно относно сроковете на валидност на лекарствата, възприемайки като ориентировъчни. Трябва да спазвате указаните върху опаковките срокове на годност, защото пресрочвайки ги, рискувате лечебният им ефект да отслабне дори значително, което може да има силен негативен ефект върху лечението Ви. Според повечето производители, лекарствата могат да се считат за безопасни от 4 до 6 месеца от изтичането на срока им за валидност.
Измислица 5: Подценявате любопитството и способността на децата си да отварят и най-добре затварящите се лекарствени опаковки – затова ги дръжте на недосегаеми за тях места.
Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.