София е столицата на България и е голям град с богата история и култура. Градът е известен с множество забележителности, като паметници, паркове, музеи, улиците му са изпълнени с живот и разнообразие. В тази статия ще ви представим пет интересни факта за София, които може да не сте знаели.
Още: 5 подаръка, които НЕ трябва да подарявате на Нова година 2025
Още: Знаете ли имената на всички елени на Дядо Коледа?
ИМЕТО НА СОФИЯ
Най-ранното известно име на София е Сердика. През 1-ви век след Христа, градът бил част от Римската империя и е получил името Улпия Сердика. След като Османската империя завладява България, градът е наричан София. В 1878 година, след Освобождението на България, градът получава името Средец, но малко след това е върнато името София.
Научете уникалната история на град София
Още: Шамфъстък - как влияе на пикочната киселина и холестерола
Още: Стихотворение на деня, 23 декември, от Елин Пелин
ПЪРВАТА ЕЛЕКТРИЧЕСКА КРУШКА
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: 5 подаръка, които да подарите за Нова година 2025 - привличат щастие и късмет
Още: Лекар: Чесън - вдига или сваля кръвна захар и подходящ ли е при диабет
През 1879 година, в София била включена първата електрическа крушка. Това се случва в Градската градина, когато паркът е официално осветен за тържественото пристигане на княз Батенберг. Този епизод остава значим не само за София, но и за цяла България, тъй като е първата електрическа лампа, която свети на Балканите.
ПОДЗЕМНИТЕ ПЪТИЩА
София е известна с обширната си мрежа от подземни тунели, които преминават под града. По официални данни дължината на тунелите е около 240 км. Никой не знае точно кога и от кого са били направени тези тунели. Те са били използвани през времето за различни цели, като например за транспортиране на стоки, за военни цели, за поддръжка на канализационната система.
Още: Знаете ли какъв е нормалният пулс по време на сън?
Още: Пречат ли пердетата на оптималната работа на радиатора?
Тунелите са един от най-големите градски мистерии и предизвикателства за различни организации и специалисти. В тази мрежа от тунели, практически под земя, може да се стигне до всяка точка на столицата. Това е невероятна инженерна постижение, което неизменно предизвиква интерес и любопитство.
Кога София е избрана за столица на България?
ГЕРБЪТ НА СОФИЯ
София се сдобива със свой собствен герб едва през 1900 година по повод участието си във Всемирното изложение в Париж. Гербът на София е представен от щит, разделен на две полета. Във върха на щита е изобразен венец от дъбови листа и върху него е разположен княжеският коронован портрет на княз Фердинанд. В горното поле на щита е изобразен тризъбецът, а в долното - лъв. Гербът на София е значим символ за града и неговата история.
ДЕВИЗЪТ НА СОФИЯ
Девизът на София, както вече споменахме, е „Расте, но не старее“. Това послание е добавено към герба на града през 1911 година. Девизът е създаден от Хараламби Тачев, архитектът и художникът, който е проектирал и реализирал иконата на световната култура - панаира в Пловдив. Първоначално текстът бил „Расте, не старее“, като бил заимстван от девиза на герба на Париж – „Fluctuat nec mergifuz“ („Плава, не потъва“). Когато кмет е Ради Радев (1915-1918) обаче, някой преброил буквите и казал, че са тринадесет, затова се решило да се прибави „но” и буквите да станат петнадесет. Така девизът се превърна в „Расте, но не старее“ и така е до днес.
В заключение, София е град с много лица и тайни. Независимо от това, колко време прекарате в града, винаги ще има нещо ново, което да откриете. Този град има богата история и култура, а подземните му тунели и гербът са само част от нея. Надяваме се, че тези пет любопитни факта за София ще вдъхновят всички да го изследват още по-задълбочено и да открият неговите многостранни красоти и забележителности. Неизменно е, че София е един от най-интересните и разнообразни градове в България и определено е място, което заслужава да бъде посетено и изследвано.