Ботулизмът е остро инфекциозно заболяване, което може да доведе до атрофия на мускулите и дори до смърт. Въпреки това не е толкова лесно да откриете ботулизма сами - бактериите, които причиняват заболяването, нямат специална миризма или вкус. И така, нека разберем какво представлява ботулизмът, кои продукти е най-добре да избягваме и при какви симптоми е време да алармираме?
Още: Стихотворение на деня, 22 декември, от Иван Вазов
Още: Как да сготвите ориз, без да залепва?
Какво представлява ботулизмът?
Ботулизмът е открит за първи път в Германия в края на XVIII в., когато няколко души имат сходни симптоми на отравяне с колбаси. А именно мускулна слабост, проблеми със зрението и нарушения в преглъщането. Едва през XIX в. белгийският микробиолог Емил ван Ерменгем идентифицира бактерията Clostridium botulinum, която причинява ботулизма. Както заключава Ерменгем, бактерията навлиза в нервите и мускулите и блокира тяхната функция.
Още: 6 опасни симптома при жената - само изглеждат безобидни
Още: 22 декември - какъв църковен празник е, традиции и обичаи
Още: На кого се дава първото парче от питката на Бъдни вечер?
Бактериите на ботулизма живеят и се размножават в почвата, калта и по бреговете на водните басейни, а оттам попадат в зеленчуците, рибата, гъбите и месото. Нещо повече, бактериите Clostridium botulinum са невероятно устойчиви - те умират само след 30 кипвания на готовите консерви във вода с температура 120 градуса по Целзий.
Какви храни могат да причинят ботулизъм
Още: Психолог: Прекалено защитаваното дете става ядосан и разглезен човек
Още: Как празнуват Коледа във Франция
Най-често ботулизмът се причинява от домашно консервирани храни - риба, месо, зеленчуци. Особено опасни са консервираните моркови, цвекло, копърка и гъби - трудно е да се почистят от почвени частици. От рибата най-опасни са консервите от толстолоб и други видове риби, които живеят в долните слоеве на водата.
Списъкът с опасни продукти включва и младия мед, купен на пазара или направен от самите вас. Когато медът е „стар“, той има време да развие вещества, които потискат бактериите на ботулизма. Младият мед няма такива вещества.
Още: Не е случайно: Защо котката понякога ляга върху стопанина си
Още: 4 идеи как да направим кафето по-силно без да добавяме повече количество от него
Още: Започва като грип: Откриха болест, която може да се хване в кухнята
Сушена риба и месо. Ако тези продукти не са обработени правилно, по тях могат да останат ботулизми бактерии от земята и почвата. Рибните и месните продукти с вътрешности са особено опасни.
Непастьоризирани зеленчукови сокове. Ако зеленчуците или плодовете не са били правилно почистени от пръст и земя, в сока могат да останат бактерии на ботулизъм
Домашно приготвени колбаси и шунка. Бактериите могат да се съдържат в месото, от което е направен продуктът, затова трябва да купувате само пастьоризирани месни продукти.
Симптоми на ботулизъм
Още: Три животни, които могат да откриват болести при хората - от рак до Паркинсон
Стомашно-чревно разстройство. Настъпва от 2 часа до 2 дни след попадането на бактерията в организма и се проявява с типичните симптоми на отравяне: гадене, повръщане, диария, болки в корема и обща слабост.
Офталмологичен синдром. Появява се след стомашното разстройство и се характеризира със следните симптоми:
- спадане на клепача без възможност за повдигане
- разширяване на зеницата
- ограничена подвижност на очните ябълки
- раздвояване на очите
Булбарен синдром - с други думи, дисфункция на езичния, хиоидния и блуждаещия нерв. Проявява се с:
- дрезгавост и носовост на гласа.
- Затруднено преглъщане, излизане на течност през носа, „кома“ в гърлото
- ограничаване на подвижността на езика
- сухота в устата, жажда
Както децата, така и възрастните могат да бъдат изложени на риск от ботулизъм. Бебетата под една година могат да се заразят не само от храни с бактерията, но и от спори, които са бактерии, намиращи се във въздуха. От деня на заразяването до появата на симптомите могат да минат до 30 дни. Бебето ще бъде летаргично, ще отказва гърдата, ще държи лошо главата си нагоре и ще започне да оригва храната поради атрофия на мускулите на гърлото.
При първите симптоми на ботулизъм си струва незабавно да се обадите на бърза помощ и да не изхвърляте храната, която би могла да бъде провокатор на заболяването - тя ще трябва да бъде изследвана допълнително. Въпреки това е много по-трудно да се лекува това заболяване, отколкото да се спазват превантивни мерки.
Мерки за превенция на ботулизма
1. Измивайте добре зеленчуците и гъбите, преди да готвите консервирана храна. Съхранявайте консервираните храни на място с температура не по-висока от 3 градуса по Целзий - така бактериите няма да се размножават.
2. Варете консервираната храна поне половин час на най-високата температура - така ще унищожите ботулиновия токсин (отровата, произвеждана от бактериите на ботулизма) в консервираната храна.
3. Не яжте консерви с надупчен капак - бактериите на ботулизма произвеждат газ, който взривява капака.
4. Не купувайте сушени продукти, консерви, мед и сладко на пазари, в непроверени магазини, от случайни продавачи. Невъзможно е да се провери как са произведени тези продукти и как са били съхранявани.